Çukurova Üniversitesi Kampüsü'ndeki Coccoıd (Hemıptera: sternorrhyncha: coccomorpha) türlerinin belirlenmesi ve bazı önemli türlerin moleküler karakterizasyonu
Identification of Coccoid (Hemiptera: sternorrhyncha: coccomorpha) species and molecular characterization of some important species in çukurova university campus
  1. Tez No: 687928
  2. Yazar: CANSU ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BORA KAYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Biyolojik çeşitlilik açısından çok zengin olan Çukurova Üniversitesi Kampüsü'ndeki Coccoidea (Hemiptera: Sternorrhyncha: Coccomorpha) üst familyasına ait türlerin tespiti, zararlıların moleküler karakterizasyonu ve barkodlanması ile veri tabanı oluşturulması, çalışma alanı içerisindeki türlerin kayıt altına alınarak biyoçeşitliliğinin belirlenmesi amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Çukurova Üniversitesi Kampüsü'nde yapılan arazi çalışmaları ve sonucunda bu türlerin incelenebilmesi için ışık mikroskobu, PCR teknikleri, agaroz jel elektroforezi, tamponlu çözeltiler, gen dizileme teknikleri, sınıflandırma teknikleri ve barkodlama teknikleri kullanılmıştır. Bunların sonucunda Coccidae familyasından altı tür, Diaspididae familyasından altı tür, Eriococcidae familyasından altı tür, Monophlebidae familyasından bir tür ve Pseudococcidae familyasından 10 tür tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the species belonging to the superfamily Coccoidea (Hemiptera: Sternorrhyncha: Coccomorpha) in Çukurova University Campus, which is very rich in terms of biological diversity, to establish a database with the molecular characterization and barcoding of the pests, to record the species in the study area and to determine their biodiversity. Light microscopy, PCR techniques, agarose gel electrophoresis, buffered solutions, gene sequencing techniques, classification techniques and barcoding techniques were used to examine these species as a result of the field studies carried out in Çukurova University Campus. As a result of these study, six species from Coccidae family, six species from Diaspididae family, six species from Eriococcidae family, one species from Monophlebidae family and 10 species from Pseudococcidae family were determined.