Adölesan kadın voleybolcularda bosu egzersiz programının vücut kompozisyonu, anaerobik güç ve denge yeteneğine etkisi
The effect of bosu exercise program on body composition, anaerobic power and balance ability in adolesan women volleyballers
- Tez No: 687938
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Voleybol branşına özgü uygulanan bosu egzersizlerinin alt ekstremite gelişimine katkı sağladığı düşünülmektedir. Buradan hareketle bu çalışmanın amacı 14 – 16 yaş grubu kadın voleybolcularda 8 haftalık bosu egzersiz programının vücut kompozisyonu, anaerobik güç ve denge yeteneğine etkisini tespit etmektir. Çalışmaya Adana Volem voleybol spor kulübünde oynayan lisanslı 14 – 16 yaş grubu voleybolcular üzerinde 15 deney (14,87 ± 0,92) ve 15 kontrol (14,93 ± 0,70) grubu olmak üzere toplam 30 voleybolcu katılmıştır. Sporcuların yaş (yıl), boy (cm), beden kitle indeksi (kg/boy²) ve vücut ağırlığı (kg) elektronik baskül Geonaute kullanılarak kişisel bilgi formuna kayıt edilmiştir. Çalışmada yer alacak olan gönüllüler deney ve kontrol grubu olmak üzere rastgele yöntemle iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu sporcuları sezon içerisinde düzenli olarak voleybol antrenmanlarına devam ederken, deney grubuna ekstra 8 hafta boyunca haftada üç gün bosu egzersiz programı uygulanmıştır. Deney grubuna bosu egzersiz programının cross-back wrap, side taps / tick tock, hopscotch, alternating single leg jump stick, t-jumps, jump hop, lateral jumps, triple quick run, mountain climber, squat, sumo squat jump, double squat to over the top çalışmaları uygulanmıştır. Veriler elde edilirken denge performansının belirlenmesinde; flamingo denge testi, anaerobik güç performansının belirlenmesinde; dikey sıçrama testi ve durarak uzun atlama testi uygulanmıştır. Verilerin analizi için elde edilen veriler ortalama ve standart sapma olarak hesaplanmıştır. Verilerin normallik varsayımı Shapiro Wilk Testi ile incelenmiş, verilerin normal dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Dağılıma göre gruplar arası analizlerde normal dağılım gösteren verilerin analizleri için Independent Samples t-Testi uygulanmıştır. Grup içi ön test - son test tekrarlı ölçümlerde normal dağılım gösteren verilerin analizinde Paired Samples t-Testi kullanılmıştır. İki değişken arasındaki verilere Pearson Korelasyon Katsayısı Testi uygulanmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmanın istatistiksel analizi SPSS 21.0 IBM SPSS paket programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışma sonucunda deney grubunun 8 haftalık bosu egzersiz programından sonra boy uzunluğu, vücut ağırlığı, beden kitle indeksi ortalama değerlerinde anlamlı bir artış gözlenmemiştir. Deney grubunun flamingo denge sağ ayak testi, flamingo denge sol ayak testi, durarak uzun atlama, dikey sıçrama ve anaerobik güç ortalamalarında cohen'd analizleri sonuçlarına göre orta düzeyde bir gelişme gözlenmiştir. Kontrol grubunda 8 haftanın sonucunda sadece durarak uzun atlama testi ortalamalarında cohen'd analizlerine göre orta düzeyde bir değişim görülmektedir. Tüm veriler ön test - son test olarak kayıt altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
It is thought that bosu exercises specific to the volleyball branch contribute to the development of the lower extremities. From this point of view, the aim of this study is to determine the effect of an 8-week bosu exercise program on body composition, anaerobic power and balance ability in 14-16 age group female volleyball players. A total of 30 volleyball players, including 15 experimental (14.87 ± 0.92) and 15 control (14.93 ± 0.70) volleyball players, participated in the study on licensed 14-16 age group volleyball players playing in Adana Volem volleyball sports club. Age (year), height (cm), body mass index (kg/height²) and body weight (kg) of the athletes were recorded in the personal information form using the electronic scale Geonaute. The volunteers to take part in the study were randomly divided into two groups as experimental and control groups. While the control group athletes continued their regular volleyball training during the season, the experimental group was given a free exercise program three days a week for an extra 8 weeks. Cross-back wrap of bosu exercise program, side taps / tick tock, hopscotch, alternating single leg jump stick, t-jumps, jump hop, lateral jumps, triple quick run, mountain climber, squat, sumo squat jump, double squat to experimental group over the top exercises were applied. While obtaining the data, in determining the balance performance; flamingo balance test, in determining anaerobic power performance; vertical jump test and standing long jump test were applied. The data obtained for the analysis of the data were calculated as the mean and standard deviation. The normality assumption of the data was examined with the Shapiro Wilk Test and it was determined that the data showed normal distribution. Independent Samples t-Test was applied for the analysis of the data showing normal distribution in the analyzes between groups according to the distribution. Paired Samples t-Test was used in the analysis of data showing normal distribution in pretest-posttest repetitive measurements within the group. Pearson Correlation Coefficient Test was applied to the data between two variables. The significance level in the study was accepted as 0.05. Statistical analysis of the research was made using SPSS 21.0 IBM SPSS package program. As a result of the study, no significant increase was observed in the mean values of height, body weight, and body mass index of the experimental group after the 8-week bosu exercise program. According to the results of Cohen'd analysis, a moderate improvement was observed in the flamingo balance right foot test, flamingo balance left foot test, standing long jump, vertical jump and anaerobic power averages of the experimental group. At the end of 8 weeks in the control group, there was a moderate change in the standing long jump test averages compared to the cohen'd analysis. All data were recorded as pre-test and post-test.