Teknolojik yenilik yetenekleri ve özümseme kapasitesinin firma yenilikçiliği ve firma performansı üzerine etkisi
The effect of technological innovation capabilities and absorptive capacity on firm innovativeness and firm performance
- Tez No: 445875
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Küreselleşen günümüz rekabet ortamında firmaların hayatta kalabilmek için, dinamik pazar yapısına uyum sağlaması, kaynaklarını etkili ve verimli bir şekilde kullanması ve rekabet avantajı elde etmesi gerekmektedir. Bu koşullarda yenilikçilik, firmalar için bir zorunluluk haline gelmiştir. Teknolojik yenilik yetenekleri ve özümseme kapasitesi yenilikçilik ve dolayısıyla rekabetçiliğin kritik faktörlerindendir. Bu çalışmanın amacı teknolojik yenilik yetenekleri ve özümseme kapasitesinin firmanın yenilikçiliği ve performansı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu kapsamda İstanbul ve Gebze'de faaliyet gösteren firmalarda çalışan 211 kişiden anket yöntemi kullanılarak veri toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizleri sonucunda, stratejik planlama yeteneğinin firma yenilikçiliği üzerinde ve organizasyon yeteneğinin firma performansı üzerinde anlamlı ve pozitif etkileri olduğu belirlenmiştir. Ayrıca asimile etme kapasitesinin firma yenilikçiliği üzerinde, dönüştürme kapasitesinin firma performansı üzerinde, elde etme kapasitesinin hem firma yenilikçiliği hem de firma performansı üzerinde ve firma yenilikçiliğinin firma performansı üzerinde anlamlı ve pozitif yönde etkileri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's globalized competitive environment, firms must adapt to dynamic market structure, use own resources efficiently and effectively and gain competitive advantage in order to survive. In these circumstances, innovation has become a necessity for firms. Technological innovation capabilities and absorptive capacity are critical factors of innovativeness and thereby competitiveness. The aim of this study is to investigate the effects of technological innovation capabilities and absorptive capacity on firm innovativeness and firm performance. In this context, data collected by survey techniques from 211 people who are employees of firms operating in Istanbul and Gebze. As a result of analyzing the obtained data, it is determined that the effect of strategic planning capability on firm innovativeness and the effect of organising capability on firm performance are meaningful and positive. It is also concluded that the effect of assimilation capacity on innovativeness, the effect of transformation capacity on firm performance, the effect of acquisition capacity both on firm innovativeness and firm performance and the effect of firm innovativeness on firm performance are meaningful and positive.