Implementation of crossbar web service for interactive visualizations of biological networks
Biyolojik ağların interaktif görselleştirilmesi için crossbar web servisinin implementasyonu
- Tez No: 687961
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET VOLKAN ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Biyoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Deneysel biyomedikal araştırmalara yardımcı olmak için mevcut işlemsel araçlar ve hizmetlerin, veri çeşitliliği ve veri bağlantılılığı açılarından eksiklikleri bulunduğundan dolayı, gerçek problemlere çözüm üretme noktasında sınırlı kalmaktadır. Çeşitli biyomedikal kaynaklarla birlikte yapay ve derin öğrenmeye dayalı yöntemlerle geliştirilen kapsamlı bir hesaplama kaynağına dayalı tahminler, ilaç keşfi problemi için oluşturulan CROssBAR projesi kapsamındaki CROssBAR veritabanına (CROssBAR-VT) entegre edilmiştir. Kullanılar açısından CROssBAR-VT'de kolayca arama yapmak ve ardından arama sonuçlarının görsellenmesi büyük önem arz etmektedir. Bundan dolayı CROssBAR ağ servisinin tasarımı, geliştirilmesi ve gerçekleştirilmesi bu tez kapsamında yapılmıştır. CROssBAR ağ servisinde oluşturulan bilgi grafları, açık kaynak kodlu çizge kütüphanesi olan Cytoscape.js kullanırak üretilmiştir. CROssBAR ağ servisine crossbar.kansil.org bağlantısı üzerinden ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
Existing computational tools, resources, and services to assist experimental biomedical research lack data diversity and data connectivity and therefore, they are limited in helping to solve real world problems. Within the framework of CROssBAR project aiming for drug discovery, CROssBAR database (CROssBAR-DB) integrated diverse biomedical resources with the predictions of a comprehensive computing resource developed using machine learning and deep learning-based methods. It is crucial for the users to perform easily search on CROssBAR-DB, and then to visualize the result of the search. For this reason, CrossBAR web service (CROssBAR-WS) is designed, developed and implemented within the scope of this thesis. In CROssBAR-WS, knowledge graphs can be generated by using the open-source graph library Cytoscape.js. CROssBAR-WS is available at crossbar.kansil.org.