Genç futbol oyuncularında maksimal aerobik sürat antrenmanları ile dar alan oyunlarına verilen fizyolojik cevaplar ve kinematik bulguların karşılaştırılması
Comparison of physiological responses and kinematic findings given to maximal aerobic speed training and narrow field games in young football players
- Tez No: 687980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ERİKOĞLU ÖRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, futbol antrenman çeşitlerinden dar alan oyunlarının ve MAS (maksimal aerobik sürat) antrenmanlarının sporcular üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmaya aktif futbola devam eden toplam 16 erkek sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Sporcular rastgele seçim ile 8'i dar alan grubuna, (yaş ortalamaları 17.75±,463 yıl, boy ortalamaları 1.74±0,66 m, vücut ağırlığı ortalamaları 71.00±6,761 kg) 8'i MAS (maksimal aerobik sürat) antrenman grubuna (yaş ortalamaları 18.00±,756 yıl, boy ortalamaları 1.72±,057 m, vücut ağırlığı ortalamaları 66.75±8,828 kg) dahil edilmiştir. Antrenmanlar öncesi her iki grup sporcularına da ön test olarak Hoff Aerobik Dayanıklılık Testi uygulanmıştır. Sonrasında 4 hafta boyunca haftada 3 gün olmak üzere dar alan grubuna 4*4 dar alan oyunu, MAS antrenman grubuna ise MAS antrenmanının Eurofit metodu uygulanmıştır. 4 haftalık periyot sonunda iki gruba da son test olarak Hoff Aerobik Dayanıklılık Testi uygulanmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen veriler SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk Testi ile incelenmiştir ve verilerin normal dağılıma uygun olmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle non-parametrik testler kullanılmıştır. MAS grubunun ve dar alan grubunun ön test ve son test, Hoff Aerobik Dayanıklılık Testi sonuçlarının karşılaştırılmasında Wilcoxon-Related Samples Test kullanılmıştır. Haftalara göre MAS grubunun maksimum kalp atım ve borg skalası değerlerinin karşılaştırılmasında ise Freidman analizi uygulanmıştır. Anlamlılık düzeyi tüm analizler için p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of narrow field games and MAS (maximal aerobic speed) running, which are football training types, on athletes. A total of 16 male athletes who actively continue playing football participated in this study voluntarily. The athletes were randomly selected, 8 for the narrow area group (average age 17.75 ± 463 years, average height 1.74 ± 0.66 m, body weight 71.00 ± 6.761 kg) 8 for the MAS (maximal aerobic speed) running group (age). averages 18.00 ±, 756 years, averages of height 1.72 ±, 057 m, averages of body weight 66.75 ± 8.828 kg) were included. Before training, the Hoff Aerobic Endurance Test was applied to the athletes of both groups as a pre-test. Afterwards, 4 * 4 narrow field games were applied to the narrow field group, 3 days a week for 4 weeks, and the EUROFIT method of the MAS running was applied to the MAS running group. At the end of the 4-week period, the Hoff Aerobic Endurance Test was applied to both groups as a final test. The data obtained as a result of the study were analyzed using the SPSS 22.0 program. The compliance of the data to normal distribution was examined with the Shapiro Wilk Test and it was determined that the data were not suitable for normal distribution. Therefore, non-parametric tests were used. Wilcoxon-Related Samples Test was used to compare the pre-test and post-test, and the Hoff Aerobic Endurance Test results of the Mas group and the narrow field group. Freidmatum analysis was used to compare the maximum heart rate and Borg scale values of the MAS group by weeks. The level of significance was accepted as p 0.05).