Pediatrik yaş grubu hidrosefali hastalarında cerrahi yaklaşım tekniklerinin ve sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of surgical approach techniques and resultsin pediatric age group patients with hydrocephalus
  1. Tez No: 687996
  2. Yazar: SAİT KAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF İZCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı pediatrik popülasyonda hidrosefali hastalarına uygulanan tedavi yöntemleri sonrasında komplikasyon olarak ortaya çıkan enfeksiyonların oranlarını cerrahi yaklaşım tekniğine göre karşılaştırarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 2010-2020 yılları arasında opere edilen toplam 87 pediatrik hidrosefali olgusunun verileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların cinsiyetleri, yaşları, doğum ağırlıkları, takip süreleri, etiyolojik sebepleri, geçirdikleri cerrahi tedavileri, beyin omurilik sıvısı (BOS) protein değerleri ve enfeksiyon saptananlarda BOS kültür sonuçları kaydedildi. Bu sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Verilerin analizi amacıyla IBM SPSS Versiyon 25.0. (Armonk, NY: IBM Corp) istatistik paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen toplam 87 pediatrik hastanın 49'si erkek 38'ı kız cinsiyetindeydi. Hastaların yaş aralığı 0-60 ay arasındaydı. Hastaların ilk ameliyat esnasında yaş ortalaması 11 aydı. Hastaların ilk ameliyat sırasında kilo ortalamaları ise 7.250 gr idi. Hastaların ilk ameliyatları sonrası takip süreleri ortalama 25 ay olarak hesaplandı. Tekrarlayan cerrahilerle beraber hastaların toplam 12 tanesinde enfeksiyon saptanmıştır. Yenidoğan döneminde enfeksiyon oranı, diğer yaş grubuna göre 3 kat fazla bulunmuştur. Ayrıca, tedavi yöntemlerinden Ommaya rezervuar uygulamasındaki enfeksiyon oranı diğer tedavi yöntemlerine göre istatistiki olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. BOS protein düzeyleri ile cinsiyet arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sonuç: Yenidoğanlarda ve Ommaya rezervuar takılanlarda hidrosefali cerrahisi sonrası enfeksiyon gelişme riski yüksektir. Enfeksiyonları azaltmak ve hatta ortadan kaldırmak için daha iyi stratejiler geliştirebilmek amacıyla daha fazla sayıda hasta ile iyi tasarlanmış çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the rates of infections that occurred as complications secondary to different surgical procedures used for hydrocephalus patients in the pediatric population. Materials and Methods: The data of 87 pediatric patients who were operated for hydrocephalus in our department between 2010 and 2020 were retrospectively analyzed. The gender, age, birth weight, follow-up period, etiological reasons, surgical treatments, intraoperative cerebrospinal fluid (CSF) protein values of the patients, and CSF culture results in those with infection were recorded. These results were compared statistically. IBM SPSS Version 25.0 for data analysis. (Armonk, NY: IBM Corp) statistical package program was used. Results: Of the 87 pediatric patients, 49 were male and 38 were female. The age range of the patients was between 0-60 months. The mean age of the patients at the time of the first operation was 11 months. The mean weight of the patients during the first operation was 7.250 g. The mean follow-up period of the patients after their first surgery was calculated as 25 months. Infection was detected in a total of 12 patients with recurrent surgeries. The rate of infection in the neonatal period was 3 times higher than in the other age groups. In addition, the infection rate in Ommaya reservoir application, which was one of the treatment methods, was found to be statistically significantly higher than other treatment methods. There was no significant relationship between CSF protein levels and gender. Conclusions: The risk of infection after hydrocephalus surgery is high in newborns and those treated with Ommaya reservoirs. Well-designed multicenter studies with larger numbers of patients are needed to develop better strategies to reduce or even eliminate infections.