Muhasebede e-dönüşüm: Muhasebe meslek mensuplarının Muhasebe'de e- arşiv ve e-fatura uygulamasına yönelik araştırma (Gebze ilçesi örneği)
E- transformation in accounting: Research on accounting professionals' application of e-archive and e-invoice in accounting (Sample of Gebze district)
- Tez No: 688010
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM ERCAN ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yenilik ve değişime açık birçok Ulus Devlet ve global anlamdaki büyük şirketler, faaliyetlerinin önemli bir bölümünde muhasebe ve muhasebenin çeşitli dallarına ihtiyaç duymuşlardır. Bu ihtiyaç, artan nüfus ve büyüyen ekonomi önünde elektronik ortama taşınma sürecine girmiş ve muhasebenin sistem üzerinde daha kapsamlı ve daha anlaşılabilir, aynı zamanda iş yükünü hafifleterek süreci daha sağlıklı bir şekilde sürdürmesinin önünü açmıştır. Bunun sonucunda ise, muhasebenin önemli bir bileşeni olan“E-fatura ve E-Arşiv fatura”uygulamaları gelişime ve değişime açık hale gelerek“Muhasebede E-Dönüşüm”kavramının içine girmiştir. E-dönüşüm ile kâğıt ortamı bir nebze olsa azalarak, yerini dijital ortamdaki birtakım veriler almıştır. Çalışmaya Muhasebe meslek mensuplarının, Muhasebedeki bu değişimin meslek üzerindeki etkileri ve geliştirilen E-uygulamaların, sistem içindeki denetim ve işleyişinin ilgili kişilerce yapılan anket sonucu yöneltilen ifadeler doğrultusunda değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda E-dönüşümün muhasebe mesleği üzerindeki avantajları ve dezavantajları üzerinde durulmuş , birtakım bilgiler elde etmeye gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many Nation-State and Global large companies, open to innovation and change, required various branches of accounting and accounting in a significant part of their activities. This need has entered the process of moving to the electronic environment in front of the increasing population and growing economy, and has paved the way for the accounting to continue the process in a more comprehensive and understandable way, at the same time, by easing the workload on the system. As a result,“E-invoice and E-Archive invoice”applications, which are an important component of accounting, became open to development and change and entered the concept of“E-Transformation in Accounting”.With the e-transformation, the paper environment has decreased a little, and some data in the digital environment has taken its place. The aim of the study was to evaluate the effects of this change in Accounting on the profession of accounting professionals, and the E-applications developed and applied, and the control and functioning of the system in line with the expressions directed by the relevant persons as a result of the survey. At the same time, it has been tried to obtain some information on the advantages and disadvantages of E-transformation