Erkekliği sorgularken babalara bakmak: Babalık istenci, değişen babalık rolleri ve yeniden üretim alanında erkek olmak
Focusing on fathers when questioning masculinity: The desire to become a father, changing paternal roles and being a man in procreative realm
  1. Tez No: 688011
  2. Yazar: ÇİÇEK NİLSU VARLIKLAR DEMİRKAZIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÖZBESLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Odaklı Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Bu araştırma sosyal hizmetin temel müdahale alanlarından aileyi, Eleştirel Erkeklik Çalışmaları'nın bakış açısıyla incelemiş ve alana dair farklı bir yaklaşım sunmak istemiştir. Araştırmanın amacı görüşülen erkek katılımcıların“erkeklik”algılarının baba olarak sahip oldukları roller üzerindeki etkisini temel alarak babalık istencinin altında yatan nedenleri bireysel ve toplumsal boyutuyla ele alıp Türkiye'deki aile politikalarıyla ilişkisini kurmaktır. Aynı zamanda haklarında çok az araştırma yapılan tüp bebek yöntemiyle baba olmuş erkeklerle çalışılarak onların yeniden üretim alanındaki deneyimlerinin aktarılması ve erkeklerin babalık pratiklerinin“erkekliğin”dönüşümündeki olası etkilerini tartışmak da hedeflenmiştir. Araştırmanın amaçları doğrultusunda nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemlerinden benzeşik örnekleme tekniğiyle belirlenmiştir. Tüp bebek yöntemiyle baba olmuş, 8 farklı şehirden 23 erkekle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilerek veriler toplanmış ve bu veriler Maxqda 2020 Project analiz programıyla betimsel analize tabi tutulmuştur. Çalışmanın bulguları“Kurucu bir unsur olarak erkeğin kendi babası”,“Babalık öncesi evlilik hayatı”,“Babalık istenci”,“Tüp bebek süreci”,“Gebelik süreci”,“İlk babalık dönemi”,“Babanın çocuğun hayatındaki yeri”,“Erkeğin kendine dair değerlendirmeleri”ve“Erkeklik”ve“Babalıkla ilgili sosyal politikalar”temaları altında toplanmış, her bir başlıkta katılımcıların deneyimleri aktarılmıştır. Araştırmada katılımcıların deneyim aktarımları sonucunda toplumdaki erkeklik ve babalık algılarının bir değişim sürecinde olduğu, erkeklerin –özellikle tüp bebek deneyiminin aracılığıyla- birer özne olarak yeniden üretim alanında daha çok bulunmaya başladıkları fakat kendilerini bu alana yeterince dahil hissetmedikleri anlaşılmıştır. Toplumsal dönüşümün kadın-erkek eşitliği üzerinden gerçekleşebilmesi için öneriler sunulmuş, babalık rolünün egemen erkeklik formunu olumlu yönde değiştirebilme kapasitesi sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research examined the family, one of the main intervention areas of social work, from the perspective of Critical Study of Masculinities and wanted to present a different approach to the field. The aim of the study is to deal with the individual and social dimensions of the reasons underlying the desire to become a father based on the effect of“masculinity”perceptions of male participants on their roles as fathers and to establish a relationship with family policies in Turkey. At the same time, it was aimed to work with men who became fathers with the IVF method, for which little research has been done, to convey their experiences in procreative realm and to discuss the possible effects of men's fatherhood practices on the transformation of“masculinity”. Phenomenology design, one of the qualitative research methods, was used in line with the aims of the study. Participants were determined using homogeneous sampling technique, one of the purposeful sampling methods. Data were collected by conducting in-depth interviews with 23 men from 8 different cities who become fathers through IVF method and these data were subjected to descriptive analyses with the analyses program of Maxqda 2020 Project. The findings of the study were collected under the themes of“the men's own fathers as a founding element”,“marriage life before fatherhood”,“the desire to become a father”,“IVF process”,“pregnancy process”,“first paternity period”,“father's place in the child's life”,“man's self-assessments”,“masculinity”and“social policies about paternity”and the experiences of the participants were conveyed under each title. In the study, it was understood that the perceptions of masculinity and fatherhood in the society were in a process of change as a results of the experience transfer of the participants, and men –especially through the IVF experience- started to be more involved in procreative realm as subjects but they did not feel sufficiently involved in this field. Suggestions were made fort the realization of social transformation through gender equality and the capacity of the fatherhood role to positively change the dominant form of masculinity was questioned.