Muhasebe meslek mensuplarının dijitalleşme ve teknolojik ürünlerden memnuniyetsizliğinin ve e-dönüşüme uyum algılarının bireysel iş performansına etkisi
The effect of accounting professionals' dissatisfaction with digitalization and technological products and their perception of adaptation to e-transformation on business performance
  1. Tez No: 999457
  2. Yazar: MURAT AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Muhasebe mesleği, ekonomik sistemin işleyişinde temel bir role sahip olup son yıllarda bilgi teknolojilerindeki hızlı gelişmelerden doğrudan etkilenmiştir. Özellikle e-fatura, e-defter, e-arşiv ve e-devlet uygulamaları, muhasebe süreçlerinin yürütülme biçimini önemli ölçüde değiştirmiştir. Bu dönüşüm, meslek mensuplarına zaman ve maliyet açısından avantajlar sağlasa da yeni yazılımlara uyum süreci, sistem hataları ve teknik destek eksiklikleri gibi nedenlerle çeşitli güçlükleri de beraberinde getirmiştir. Bu noktada, muhasebecilerin kullandıkları teknolojik araçlardan ne ölçüde memnun oldukları ve dijital uygulamalara nasıl uyum sağladıkları, iş performanslarının üzerinde belirleyici bir etken haline gelmiştir. Bazı meslek mensupları bu teknolojik değişimi mesleğin geleceği açısından bir fırsat olarak görürken, bazıları için ise sürekli güncellenen sistemler ve teknik aksaklıklar iş yükünü artıran bir sorun kaynağına dönüşmektedir. Bu çalışmanın bulguları, dijital araçlardan duyulan memnuniyetsizliğin dahi iş performansını artırabileceğini ve e-dönüşüme uyumun performans üzerinde belirgin bir olumlu etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Demografik analizler, erkek, evli ve yüksek gelirli meslek mensuplarının uyum ve performansının daha yüksek; 40 yaş üstü, yeminli mali müşavir ve yüksek eğitimli grupların ise dijital memnuniyetsizlik düzeylerinin daha fazla olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar ışığında, dijital dönüşümün başarısı için özellikle kıdemli meslek mensuplarına yönelik hedefli eğitimler, kuşaklararası bilgi transferini teşvik eden uygulamalar ve mesleğe özgü kullanıcı dostu yazılım standartlarının geliştirilmesi önerilmekte; bulguların meslek örgütleri, politika yapıcılar ve yazılım sağlayıcılar için yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The accounting profession plays a fundamental role in the functioning of the economic system and has been directly impacted by rapid advances in information technology in recent years. E-invoicing, e-ledger, e-archive, and e-government applications, in particular, have significantly transformed the way accounting processes are conducted. While this transformation has provided advantages for professionals in terms of time and cost, it has also brought with it various challenges, such as adaptation to new software, system errors, and lack of technical support. At this point, accountants' satisfaction with the technological tools they use and their adaptation to digital applications have become decisive factors in their job performance. While some professionals see this technological change as an opportunity for the future of the profession, for others, constantly updated systems and technical glitches have become a source of problems that increase workload. The findings of this study reveal that even dissatisfaction with digital tools can improve job performance, and that adaptation to e-transformation has a significant positive impact on performance. Demographic analyses showed that male, married, and high-income professionals exhibited higher adaptation and performance; while those over 40, certified public accountants, and highly educated groups showed higher levels of digital dissatisfaction. In light of these results, it is recommended that targeted training programs, particularly for senior professionals, practices that encourage intergenerational knowledge transfer, and the development of profession-specific user-friendly software standards are necessary for the success of digital transformation; and that these findings will serve as a guide for professional organizations, policymakers, and software providers.