Muhasebe ve denetim mesleğinde dijital dönüşüm: Muhasebe meslek mensuplarının bakış açılarıyla tra 2 bölgesinde bir uygulama
Digital transformation in the accounting and auditing profession: An application on the perspectives of professional accountants in the tra 2 region
- Tez No: 829268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER TAZEGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Küresel ekonominin ve insan yaşamının teknolojideki değişimin etkisiyle farklı yön aldığı şu dönemde, tüm iş süreçlerinin radikal değişimlere uğraması kaçınılmaz olmuştur. Bu radikal değişimlerin başında dijital dönüşüm yer almaktadır. Dijital dönüşüm, insan hayatını, iş kollarını ve firmaların yaşamını sürdürmesi için en iyi şekilde idare edilmesi gereken muhasebe işlemlerini kolaylaştırmakta, maliyetleri azaltmakta, depolama alanı ihtiyacını azaltmakta ve verimliliği de büyük ölçüde arttırmaktadır. Muhasebe mesleği için dijital dönüşüm uygulamaları ülkemizde Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sistem süreçlerinde kademeli olarak uygulayarak mesleğin işlemlerini daha güvenilir hale getirmiştir. Gelir İdaresi Başkanlığının meslek için geliştirmiş olduğu E-Beyanname, E-Arşiv Fatura, E-Fatura, E-İrsaliye, E-Müstahsil Makbuzu, E-Defter gibi muhasebe uygulamaların belli kurallar çerçevesinde kullanımı serbest bırakılmış diğer durumlarda zorunlu tutulmuştur. Bu çalışmanın amacı dijitalleşmenin muhasebe ve denetim meslek mensuplarının işi üzerindeki etkisini incelemek ve nasıl gelişebileceğini anlamaktır. Bu bağlamda meslek mensupları ele alınarak dijital dönüşümün önemi ve dijital dönüşümün gereklilikleri doğrultusunda meslek mensuplarının bakış açılarıyla avantajları ve dezavantajları kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. TRA2 Bölgesinde yer alan Ağrı, Ardahan, Iğdır, Kars illerinde çalışan muhasebe meslek mensupları ile dijitalleş dönüşümün faydalığı ve mesleğe getirdiği uygulamalar için anket çalışması yapılmıştır. Yapılan anket çalışmasının değerlendirilmesi ve analiz edilmesi neticesinde dijitalleşmenin iş süreçlerini kısalttığı, kâğıt depolama maliyetlerini azalttığı ve buna karşın bilgili tecrübeli personel bulma sıkıntılarının yaşandığı tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda dijitalleşme hususunda gerekli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this era, where the global economy and human life have taken different directions due to the impact of technological changes, radical transformations in all business processes have become inevitable. At the forefront of these radical changes is digital transformation. Digital transformation not only facilitates human life, business operations, and accounting transactions but also reduces costs, minimizes the need for storage space, and significantly increases productivity. In the field of accounting, digital transformation applications have been gradually implemented in Turkey by the Ministry of Treasury and Finance Revenue Administration, making the profession's transactions more reliable. The use of accounting applications such as E-Declaration, E-Archive Invoice, E-Invoice, E-Waybill, E-Producer Receipt, E-Ledger, developed by the Revenue Administration, has been allowed within certain rules, and in other cases, it has been made mandatory. The aim of this study is to examine the impact of digitalization on the work of accounting and auditing professionals and to understand how it can develop. In this context, accounting professionals are considered, and the advantages and disadvantages of digital transformation are comprehensively discussed from their perspectives. A survey was conducted with accounting professionals working in the provinces of Ağrı, Ardahan, Iğdır, and Kars in the TRA2 Region to explore the benefits of digital transformation and the applications it brings to the profession. As a result of the evaluation and analysis of the survey, it was found that digitalization shortens business processes, reduces paper storage costs, but also leads to difficulties in finding knowledgeable and experienced employees. The study concludes with necessary recommendations regarding digitalization.