Yeni savaşlar ve kadın: Suriye savaşı örneği
The new wars and women: A case of the Syrian war
  1. Tez No: 688033
  2. Yazar: CANAN SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YAŞLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Savaşlarda cinsiyete dayalı şiddetin bir silah aracı olarak kullanıldığı yönündeki ilk görüş Susan Brownmiller tarafından ileri sürülmüştür. İlk olarak Bosna Savaşı ve Ruanda Savaşı mahkeme tutanaklarında yer alan ifadeler sonrasında kadınların savaşlarda bir silah olarak kullanıldığı/araçsallaştırıldığı kavramı savaş çalışmalarına yeni bir boyut kazandırmıştır. Soğuk Savaş sonrası savaşın dönüşümüyle birlikte Yeni Savaşlar kavramı ortaya çıkmış ve kadınların bir savaş silahı olarak kullanıldığı yönündeki çalışmalar artış göstermiştir. Yeni Savaşlar kavramı ilk olarak Mary Kaldor tarafından kullanılmış ve ayırt edici özellikleri aktörler, hedefler ve yöntemler şeklinde kategorize edilmiştir. Devlet ve devlet dışı aktörlerin, Yeni Savaşlar kavramının ortaya çıkmasında etkisi olan ayırt edici yöntemleri arasında, kadınları araçsallaştırmaları ve hedeflerine ulaşmak için cinsiyete dayalı şiddet türlerini uygulamaları yer almaktadır. Çalışma, günümüzde devam etmekte olan Suriye Savaşı'nı, özellikleri doğrultusunda Yeni Savaşlar kapsamında değerlendirmektedir. Çalışmada kadınların aktörler tarafından hangi hedefler doğrultusunda bir savaş aracı olarak kullanıldığı analiz edilmiştir. Bu doğrultuda nitel araştırma yönteminin yarı-yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak on sekiz katılımcıdan veri toplanmıştır. Veriler betimsel analiz tekniği ile incelenmiştir. Verilerden elde edilen bulgular, literatürden ve uluslararası kuruluşlar tarafından yapılan raporlardan elde edilen verilerle desteklenerek iki ana başlıkta kategorize edilmiştir: i)Savaşın Kadını Araçsallaştırması ve ii) Savaşın Kadınlar Üzerindeki Etkisi. Suriye Savaşı'nda, devlet dışı aktörlerin yöntemleri arasında cinsiyete dayalı şiddetin farklı boyutlarda savaş aracı olarak kullanıldığı görülmektedir. Çalışmanın, Yeni Savaşlarda kadınların araçsallaştırılması literatürüne katkı sunması beklenmektedir
Özet (Çeviri)
The first view that gender-based violence is used as a weapon in wars was put forward by Susan Brownmiller. Following the statements in the Bosnian War and Rwanda War court reports, the concept that women were used/ instrumentalized in wars brought a new dimension to war studies. With the transformation in war following the Cold War, the concept of New Wars emerged, and studies suggesting that women were used as a weapon of war increased. The concept of New Wars was first used by Mary Kaldor and its distinctive features were categorized as actors, goals and method. Distinguishing methods of state and non-state actors that impact the emergence of the concept of New Wars include the instrumentalization of women and the use of gender-based forms of violence to achieve their goals. The current study evaluates the ongoing Syrian War within the scope of the New Wars in line with its characteristics. In the study, it was analyzed for which goals women are used by actors as a means of war. In this direction, data were collected from eighteen participants using the semi-structured interview form of the qualitative research method. The data were analyzed with the descriptive analysis technique. The findings obtained from the data, supported by the data obtained from the literature and reports made by international organizations, were categorized under two main headings: i) War Instrumentation of Women; and ii) Effects of War on Women. In the Syrian War, it is seen that gender-based violence is used as a tool of war in different dimensions among the methods of non-state actors. The present study is anticipated to contribute to the literature on instrumentalization of women in New Wars.