Türkiye'deki Orta Doğulu göçmen kadınlar: Feminist perspektiften nitel bir analiz
Middle Eastern migrant women in Turkey: A qualitative analysis from a feminist perspective
  1. Tez No: 976199
  2. Yazar: ZİLAN AKAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELCEN ALTINBAŞ UMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, International Relations, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Orta Doğu coğrafyasında süregelen savaşlar, siyasi istikrarsızlık ve baskıcı rejimlerin tetiklediği kitlesel zorunlu göç süreçlerinde kadınların yaşadığı çok katmanlı deneyimler feminist bir perspektiften incelenmiştir. Özellikle Suriye İç Savaşı, Afganistan'da Taliban'ın yeniden iktidara gelişi ve İran'da İslam Devrimi sonrasında artan otoriterleşme gibi kritik gelişmeler, toplumsal cinsiyet temelli eşitsizlikleri derinleştirerek kadınları hem göç etmeye zorlamış hem de göç yollarında ve vardıkları ülkelerde yeni ayrımcılık ve şiddet biçimlerine maruz bırakmıştır. Araştırma, bu bağlamda Türkiye'nin dört farklı şehrinde yaşayan Suriyeli, Afgan ve İranlı on göçmen kadınla yapılan yarı yapılandırılmış, derinlemesine görüşmelere dayanmaktadır. Çalışma, temel kavramları ve kuramsal yaklaşımlarını temel alarak teorik bir çerçeve oluşturmakta; ardından Suriye, Afganistan ve İran'daki kadın hakları mücadelelerinin tarihsel gelişimi ile güncel toplumsal ve siyasal bağlamdaki konumlarını değerlendirmektedir. Kartopu örnekleme yöntemiyle ulaşılan katılımcıların anlatıları, söylem analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular, göçmen kadınların savaş ve baskı ortamlarında edindikleri travmatik deneyimlerin, göç sürecinde maruz kaldıkları toplumsal cinsiyete dayalı tehdit ve şiddetle birleşerek derinleştiğini anlatmaktadır. Türkiye'deki yaşamda ise göçmen kadınlar, dil bariyerleri, kayıt dışı ve güvencesiz işlerde çalışma, sağlık ve eğitim hizmetlerine erişimde yaşanan engeller, toplumsal önyargılar, kurumsal ayrımcılık ve gündelik şiddet gibi çok katmanlı sorunlarla mücadele etmektedir. Tez, kadınların öznel deneyimlerini merkeze alarak onların mağdur değil, aynı zamanda toplumsal dönüşümün aktif öznesi olduklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the complex experiences of women affected by forced migration processes driven by war, political instability, and authoritarian regimes in the Middle East, through a feminist lens. Focusing on the Syrian Civil War, the Taliban's return to power in Afghanistan, and the intensified repression in post-revolutionary Iran, the study investigates how these crises have exacerbated gender-based inequalities, compelling women to migrate and exposing them to new forms of marginalization. The research is based on semi-structured, in-depth interviews with ten migrant women from Syria, Afghanistan, and Iran, currently living in four different cities in Turkey. Using snowball sampling, the study collects rich qualitative data and applies discourse analysis to interpret participants' narratives. The theoretical framework draws on foundational feminist concepts and evaluates the historical and contemporary landscape of women's rights struggles in the participants' countries of origin. The findings reveal that the traumatic experiences acquired by migrant women in contexts of war and oppression become further deepened when combined with gender-based threats and violence encountered during the migration process. In their lives in Turkey, migrant women face multilayered challenges such as language barriers, informal and insecure employment, obstacles in accessing health and education services, social prejudice, institutional discrimination, and everyday violence. This thesis, by centering women's subjective experiences, demonstrates that they are not merely victims but also active agents of social transformation.