Savaş olgusunun yaşadığı dönüşüm: Suriye Vekalet Savaşı örneği
The transformation experienced by the phenomenon of war: The case of the Syrian Proxy War
  1. Tez No: 991417
  2. Yazar: ENGİN ANNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanlık tarihinin en kadim olgusu olan savaşın geçirdiği dönüşüm, dördüncü nesil savaşlar ile birlikte ciddi bir boyuta ulaşmıştır. Bu çalışma, savaş olgusunun yaşadığı dönüşüm kapsamında yeni savaşların niteliklerini, yeni savaşlarda devletin rolü üzerinden vekalet savaşlarının gelişimini, Suriye vekalet savaşı örneği üzerinden incelemektedir. Araştırmamız, devletler arasında geleneksel savaşların kısıtlandığı ve yeni savaş paradigmasının hakim olduğu güncel dönemde, vekalet savaşlarının nasıl yükseldiğini, geleneksel ve yeni savaş kuram tartışmaları eşliğinde izah etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmamız, kavramsal inceleme ve vaka analizi yöntemlerinin birleşiminde, nitel bir yaklaşımla yürütülmüştür. Neticede, yeni nesil vekalet savaşlarının, savaşın kurumsal değerlerine ciddi zararlar vermekle birlikte, devletler açısından sınırlı savaş ihtiyacını karşılayan Clausewitzçi bir mekanizma sağladığı, bu kapsamda sistem içinde biriken gerilimlerin küresel zemine yayılmadan çözülmesi açısından zorunlu bir gereklilik teşkil ettiği kanaatine varılmıştır. Böylece tezimiz, Suriye örneği üzerinden yeni nesil vekalet savaşlarının Clausewitzçi yönlerini ele alarak savaş çalışmalarına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The transformation of war, one of the oldest phenomena in human history, has reached a significant magnitude with the advent of fourth-generation warfare. This study examines the characteristics of new wars, the development of proxy wars through the role of the state, and the case of the Syrian proxy war within the framework of this transformation. Our research aims to explain how proxy wars have emerged in the contemporary period, where traditional wars between states are constrained and the new war paradigm dominates, alongside discussions of conventional and new war theories. The study is conducted using a qualitative approach, combining conceptual analysis and case study methods. Consequently, it is concluded that while new-generation proxy wars inflict serious damage on the institutional values of war, they provide a Clausewitzian mechanism for states to meet limited war requirements, constituting a necessary imperative for resolving accumulated tensions within the system before they spill over to the global arena. Thus, through the example of Syria, this thesis contributes to the study of war by addressing the Clausewitzian aspects of new-generation proxy wars.