Açık inovasyonun çalışan cesareti iş yerinde gelişme ve inovasyon performansı üzerindeki etkileri
The effects of open innovation on employee grit and thiriving at work and innovation performance
- Tez No: 688049
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HALİS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Çalışmada son 20 yıldır hızla gelişen açık inovasyon uygulamalarının inovasyon sürecinin çekirdeğini oluşturan çalışanların cesaret, iş yerinde gelişme ve inovasyon performanslarına etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Açık inovasyonun birey düzeyindeki etkilerini inceleyen sınırlı sayıdaki çalışma arasında yer alan bu araştırmanın gerçekleştirilmesinde öncelikli olarak araştırma modelinde yer alan değişkenlerin Türkçe literatüre kazandırılması için ölçek uyarlama çalışmaları yapılmıştır. Daha sonra elde edilen ölçekler yardımıyla araştırma modeli test edilerek modelde yer alan değişkenler arasındaki ilişkiler ilk kez incelenmiştir. Çalışma kapsamında İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illerindeki sanayi işletmelerinde Ar-Ge ve inovasyon süreçlerinde görev alan 579 katılımcıdan anket yoluyla veri toplanmıştır. Toplanan veriler kısmi en küçük kareli yapısal eşitlik yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen bulgular açık inovasyonun, firmanın inovasyon performansıyla birlikte Ar-Ge ve inovasyon sürecinde görev alan çalışanların cesaret ve iş yerinde gelişme düzeylerini de doğrudan artırdığını ortaya koymaktadır. Bulgular bu etkilerin yanı sıra çalışan cesareti ve iş yerinde gelişmenin de inovasyon performansı üzerinde doğrudan ve anlamlı bir pozitif etkisinin olduğunu göstermektedir. Ayrıca çalışan cesareti iş yerinde gelişmeyi de doğrudan ve anlamlı şekilde pozitif etkilemektedir. Doğrudan etkilerin yanında açık inovasyonun gerek çalışan cesareti ve gerekse iş yerinde gelişmeyi olumlu etkileyerek inovasyon performansını dolaylı olarak da pozitif etkilemektedir. Aynı şekilde çalışan cesareti iş yerinde gelişmeyi pozitif etkileyerek inovasyon performansına doğrudan etkisinin yanı sıra dolaylı olarak da katkı sağlamaktadır. Çalışma kapsamında ayrıca değişkenler arasında belirlenen ilişkilerin eğitim düzeyi, yaş, firma büyüklüğü ve Ar-Ge departmanı gibi bazı değişkenler açısından da çeşitli şekillerde farklılaştığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, it is aimed to examine the effects of open innovation applications that have been developing rapidly in the last 20 years on the employee grit, thiriving at work and innovation performance of employees, which form the core of the innovation process. In the realization of this study, which is among the limited number of studies examining the effects of open innovation at the individual level, first of all, scale adaptation studies have been carried out to introduce the variables in the research model to the Turkish literature. Then, with the help of the obtained scales, the research model was tested and the relationships between the variables in the model were examined for the first time. Within the scope of the study, data were collected from 579 participants who took part in R&D and innovation processes in industrial enterprises in Istanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu and Yalova. The collected data were analyzed using the partial least squares structural equation method. The findings obtained as a result of the analysis reveal that open innovation directly increases the grit and thiriving at work perceptions of the employees involved in the R&D and innovation process, as well as the innovation performance of the company. Findings show that, in addition to these effects, employee grit and thiriving at work perceptions also have a direct and significant positive effect on innovation performance. In addition, employee grit has a direct and significant positive impact on thiriving at work. In addition to direct effects, open innovation has a positive effect on both employee grit and thiriving at work, and indirectly affects innovation performance. Likewise, employee grit positively affects the thiriving at work, contributing indirectly to innovation performance as well as directly. Within the scope of the study, it was also observed that the relationships determined between variables differ in various ways in terms of some variables such as education level, age, firm size and R&D department.