Sporda yönetsel macera eğitim uygulamalarının zihinsel süreçler üzerine etkisi
The effect of managerial adventure – based training practices on mental processes in sports
- Tez No: 688050
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BİROL YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yönetsel maceraya dayalı eğitim uygulamalarının bireylerin zihinsel süreçler üzerine etkisini ve bu etkinin kalıcılık düzeyini incelemek amacıyla yapılan bu çalışma, bireysel ve örgütsel anlamda toplumun her kesiminden bireylere fayda sağlayacağı için önem arz etmektedir. Çalışma tek günlük pilot ve 12 haftalık ana çalışma olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Bu çalışmalar nitel ve nicel tekniklerin kullanıldığı karma araştırma yöntemine göre tasarlanmıştır. Ana çalışma; kontrol gruplu öntest, sontest ve izleme test deneysel desen, pilot çalışma; kontrol grupsuz tek gruplu öntest sontest yarı deneysel desen olarak yapılandırılmıştır. Çalışmanın örneklemini seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 37'si kadın, 79'u erkek olmak üzere toplam 116 birey oluşmaktadır. Çalışmaların veri toplama aracı; demografik bilgileri sorgulayan kişisel bilgi formu, Özen ve Yalçın (2010) tarafından geliştirilen“Macera Eğitimi Kazanımları Ölçeği”ve iki soruluk yarı yapılandırılmış görüşme formundan oluşmaktadır. Verilerin analizinde nitel veriler içerik analizi, nicel veriler normal dağılım göstermesinin saptanması sonucunda parametrik testlerden ilişkili ve ilişkisiz örneklemlerde t-testleri, tekrarlı ölçümler tek yönlü varyans analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonrası elde edilen bulgular; uygulamaların ölçeğin alt boyutlarına ilişkin puanlarda, katılımcıların lehine bir artış gösterdiğini ve bu artışın devam ettiğini ortaya koymaktadır. Tüm çalışma grupları için ölçeğin alt boyutlarına ilişkin iç tutarlılık katsayıları α=.53 ile α=.91 arasında değişmektedir. Nitel verilerin analizi sonucunda, tespit edilen kodların ölçeğin alt-boyutlarında yer alan zihinsel süreçlerle örtüştüğü saptanmıştır. Sonuç olarak maceraya dayalı eğitim uygulamalarının söz konusu örneklem üzerinde zihinsel süreçlere olumlu olarak etki ettiği bu etkisini ise bir yıl gibi bir uzun vadede devam etse de anlamlı olmayan azalma gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which was conducted to examine the effect of educational practices based on administrative adventure on mental processes and the permanence level of this effect, is important as it will benefit individuals from all works of life in individual and organizational terms. The study comprised of two parts, a one-day pilot and a 12-week main study. These studies were designed according to the mixed research method using qualitative and quantitative techniques. Main work was structured as an experimental design with control group pretest, posttest and follow-up test, pilot study was structured as a quasi-experimental design with single group pretest, posttest without control group. The sample of the study consists of a total of 116 individuals (37 females and 79 male) determined by a convenience sampling method, which is one of the non-random sampling methods. The personal information form,“Adventure Education Outcomes Scale”developed by Özen and Yalçın (2010) and a semi-structured interview form with two questions were used as data collection tools. In the analysis of the data, qualitative data were analyzed using content analysis, quantitative data were analyzed using t-tests in related and unrelated samples and repeated measures were analyzed using one-way analysis of variance. Findings obtained after analysis showed that the scores of the applications related to the sub-dimensions of the scale increased in favor of the participants and this increase continued. The internal consistency coefficients for the sub-dimensions of the scale for all study groups ranged from α = .53 to α = .91. As a result of the analysis of the qualitative data, it was determined that the detected codes coincided with the mental processes in the sub-dimensions of the scale. As a result, it was determined that adventure-based training practices had a positive effect on mental processes in the sample, although this effect continued in a long term, such as one year, but showed a non-significant decrease.