Şanlıurfa ilinin Viranşehir ve Ceylanpınar ilçelerinin florasında bulunan bitkilerin etnobotanik özellikleri
Ethnobotanical characteristics of plants in the flora of Viranşehir and Ceylanpinar districts of Şanliurfa province
  1. Tez No: 688051
  2. Yazar: NİHAT BATAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, 2018 ile 2020 yılları arasında Şanlıurfa İlinin Viranşehir ve Ceylanpınar İlçelerinin Florasında Bulunan Bitkilerin Etnobotanik Özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma sonucunda 27 familyaya ait 63 bitkinin etnobotanik amaçlı kullanıldığı tespit edilmiştir. Bunlardan 42'si gıdasal, 39'u tıbbi, 10'u yakacak, 4'ü süs bitkisi, 4'ü hayvan yemi, 1'i tekstil, 1'i tütsü, 1'i de dericilik ve kumaş boyamada kullanılmaktadır. En fazla takson barındıran familyalar 9 türe sahip olan Lamiaceae ve 8 türe sahip Asteraceae' dir. Bitkilerin yöresel ve bilimsel isimleri tespit edilmiş olup, yöre insanın kullandığı geleneksel bilgiler kayda alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the Ethnobotanical Characteristics of Plants in the Flora of Viranşehir and Ceylanpınar Districts of Şanlıurfa between 2018 and 2020. As a result of the research, it was determined that 63 plants belonging to 27 families were used for ethnobotanical purposes. 42 of them are used for food, 39 for medical, 10 for firewood, 4 for ornamental plants, 4 for animal feed, 1 for textile, 1 for incense, and 1 for leather and fabric dyeing. The most hosting families are Lamiaceae with 9 species and Asteraceae with 8 species. The local and scientific names of the plants have been determined and the traditional information used by the local people has been recorded