Farklı kurutma yöntemlerinin kuşburnunun kurutma kinetiği, biyoaktif bileşen ve renk kalitesi üzerine etkisi
Effects of different drying methods on drying kinetics, bioactive properties and color quality of rosehip
  1. Tez No: 688052
  2. Yazar: BERNA GÖZTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada farklı kurutma yöntemlerinin sıcak hava ile kurutma (HAD), dondurarak kurutma (FD), vakum kurutma (VD) ve ultrases destekli vakum kurutmanın (UAVD) kuşburnu meyvesinin, kurutma kinetiği, biyoaktif bileşen ve renk kalitesi üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, kurutulmuş kuşburnu örneklerine toplam fenolik, toplam flavanoid, antioksidan kapasite, fenolik bileşen, likopen, β-karoten ve renk analizleri yapılmıştır. Kuşburnunun UAVD, VD ve HAD kurutma yöntemlerinde kuruma süreleri sırasıyla 180, 300 ve 1140 dakika olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine effect of different drying methods Hot air drying (HAD), freeze drying (FD), vacuum drying (VD) and ultrasound assisted vacuum drying (UAVD) on drying kinetic, bioactive compounds and color quality of rosehip. For this purpose, total phenolic content, total flavonoid content, antioxidant capacity, phenolic component, lycopene, β-carotene and color analyzes were performed on dried rosehip samples. Drying times of the rosehips for USVD, VD and HAD were 180, 300 and 1140 min respectively.