Farklı kurutma yöntemlerinin zeytin yaprağındaki fenolik madde dağılımına ve antioksidan kapasitesine etkisinin araştırılması
Research of phenolic compounds and antioxidant activity of olive leafs by different drying methods
  1. Tez No: 352055
  2. Yazar: SERPİL KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada zeytin yaprağının fenolik bileşenlerine ve antioksidan kapasitesine farklı kurutma yöntemlerinin etkisi araştırılmıştır. Ayvalık (1) ve Gemlik (2) çeşitlerine ait yapraklar, oda (N), konveksiyonel (K), infrared (İ) ve mikrodalga (M) şartlarında kurutulmuştur. Antioksidan aktivite tayini için DPPH, toplam fenolik madde tayini için Folin-Ciocalteu ve fenolik madde dağılımı için HPLC yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada örneklerin antioksidan aktivitelerinin % 82.76 (1N)-% 93.42 (2M), toplam fenolik madde miktarlarının ise 165.18 mg/100 g (2İ)-409.88 mg/100 g (2M) arasında değiştiği saptanmıştır. Çalışmada teşhis edilen başlıca fenolik bileşenler; oleuropein, lüteolin 7-glukozid, tirozol, kafeik asit, rutin hidrat ve kuersetin'dir. Bütün örneklerdeki hakim fenolik bileşenin oleuropein (7233 µg/100 gr (1İ)-17698 µg/100 gr (2M)), örneklerin genelinde en zayıf bileşenin ise kuersetin (3 µg/100 gr (2K)-13 µg/100 gr (1A)) olduğu anlaşılmıştır. Bu sonuçlara göre en fazla mikrodalga ile kurutma yönteminde fenolik maddelerin açığa çıktığı ve kurutulan zeytin yapraklarının antioksidan aktivitesininde yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different drying methods of olive leaves onto antioxidant activity and phenolic compounds was investigated. Leaves of the Ayvalık (1) and Gemlik (2) varieties were dried at room temperatures (N), convectional (K), infrared (I), and microwave (M) conditions. Fort he determination of antioxidant activity, tootal phenolic content and the distribution of phenolic compounds, DPPH, Folin-Ciocalteu and HPLC methods were used, respectively. In this study, it was determined that the antioxidant activity of the samples ranged between 82.76 % (1N)- 93.42 % (2M) while the amount of total phenolic compounds ranged between 165.18 % mg/100 g (2I) and 409.88 mg/100 g (2M). The main phenolic compounds identified by this study were oleuropein, luteolin 7-glucoside, tyrosol, caffeic acid, rutin hydrate, and quercetin. The dominant phenolic compounds in all the samples was oleuropeind [7233 µg/100 gr (1İ)-17698 µg/100 gr (2M)] and least component found in samples in general, was quercetin [3 µg/100 gr (2K)-13 µg/100 gr (1A)]. The greatest amount of phenolic compounds was released by microwave drying method and the high antioxidant activity of dried olive leaves were defined.