Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin matematiksel modelleme süreçlerinin incelenmesi
Examining mathematical modeling processes of 8th grade students for secondary school
  1. Tez No: 688072
  2. Yazar: ÖZGE ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AVNİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu araştırmada çarpanlar ve katlar konusunun en küçük ortak kat (EKOK) problemleri ile ilgili matematiksel modelleme etkinliklerinde öğrencilerin ulaştıkları matematiksel modelleme basamaklarının ve matematiksel modelleme düzeylerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 8.sınıf öğrencilerinin EKOK konusuyla ilgili hazırlanan matematiksel modelleme etkinlik kağıtlarındaki problemleri çözüm süreçleri incelenmiştir. Araştırma 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Zonguldak'ta bir devlet okulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen toplam 25 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrenciler 6 gruba ayrılmış ve araştırma 4 hafta boyunca toplam 8 saat sürmüştür. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinde kullanılan durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak gözlem, matematiksel modelleme etkinliklerinin olduğu çalışma kağıtları, öğrenci günlükleri ve mülakatlar kullanılmıştır. Verilerin analizi için betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Öğrencilerin EKOK problemlerinde ulaştıkları matematiksel modelleme basamaklarına ilişkin elde edilen bulgulara göre grupların matematiksel modelleme basamaklarında genel olarak problemi anladıkları, doğru veya yanlış varsayımda bulunabildikleri, matematikselleştirme basamağını gerçekleştiremeyen grupların problemleri çözemedikleri, çoğu grubun çözümü doğrulama basamağında zorlandığı ve birçok problemde açıklama, raporlaştırma basamaklarının gerçekleştirilemediği belirlenmiştir. Diğer taraftan matematiksel modelleme düzeylerine ilişkin elde edilen bulgulara göre, 1. etkinlikte çoğu grubun seviye 3'e ulaşabildiği ve seviye 0'da kalan grupların da olduğu, 2. etkinlikte grupların seviye 2 ve seviye 3 düzeylerine ulaştığı, 3. etkinlikte çoğu grubun seviye 2'ye ulaşabildiği, 4. etkinlikte ise çoğu grubun seviye 2'ye ulaşabildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to search the mathematical modelling steps and mathematical modeling levels that students reach in mathematical modeling activities related to the least common multiple (LCM) problems of multipliers and multiples. In accordance with this purpose, the process of problem analysis of eighth grade students in mathematical modelling worksheets related to LCM has been studied. The research was carried out in a state school in Zonguldak in the 2019-2020 academic year. The sampling of the study consists of twenty five eighth grade students selected by purposive sampling method. The students were divided into six groups and the research lasted for a total of eight hours during four weeks. The case study method that is used in qualitative research methods was applied in the study. In this research, observation, mathematical modelling worksheets, student diaries and interviews were used as data collection tools. Descriptive analysis method was used for data analysis. According to the findings regarding the mathematical modelling steps that students reached in LCM problems, it has been found out that the groups generally understood the problem in the mathematical modelling steps, could make correct or incorrect assumptions; groups that could not perform the mathematicalization step could not solve the problems, most groups had difficulty in the solution validation step, and explanation and reporting steps could not be achieved in many problems. According to the research findings regarding the mathematical modelling levels of the students in the least common multiple problems, it has been found out that most of the groups were able to reach level three in the first activity but there were also the groups that were at level zero, in the second activity the groups reached the level two and level three, in the third and fourth activity most groups were able to reach level two.