Ortaokul yedinci sınıf öğrencilerinin otantik matematiksel modelleme etkinlikleri ile problem çözme becerilerinin incelenmesi
The examination i̇n solving problem competence with authentic mathematical modeling activities of seventh grade students i̇n the middle school
- Tez No: 514761
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ANAPA SABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, ortaokul yedinci sınıf öğrencilerinin otantik matematiksel modelleme etkinlikleri ile problem çözme becerilerini bireysel olarak incelemektir. Yöntem: Araştırma nitel araştırma yaklaşımlarından biri olan durum çalışması yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmadaki durumlar her bir öğrencinin bireysel olarak ayrı ayrı gerçek yaşam problemlerini çözme süreçlerinin araştırıldığı modelleme etkinlikleri ile oluşturulmuştur. Bu nedenle araştırmada, durum çalışması modellerinden bütüncül çoklu durum deseni kullanılmıştır. Araştırmacı gözlemleri, yapılandırılmamış görüşmeler ve otantik matematiksel modelleme etkinlikleri veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Bu araştırmada farklı veri toplama araçlarıyla elde edilen verilerin analizi için betimsel analiz yöntemi tercih edilmiştir. Bulgular: Gözlemci notları, yapılandırılmamış görüşmeler ve otantik matematiksel modelleme etkinliklerinin incelenmesinden elde edilen bulgulara göre öğrencilerin ilk etkinliği çözerken olumsuz bir tavır sergiledikleri ve etkinliğe katılımın çok az olduğu görülmüştür. Öğrencilerin otantik matematiksel modelleme etkinliklerini çözerken sözel bir dil kullandıkları ve matematiksel sembolik bir dil kullanmadıkları görülmüştür. Problemi anlama ve sadeleştirme becerisine sahip olan öğrencilerin, problemi informal olarak çözdüğü, matematiksel modeller oluşturamadıkları tespit edilmiştir. Sonuç ve Öneriler: Araştırma sürecinin başında öğrenciler otantik matematiksel modelleme etkinliklerini çözmeye değer bulmamış ve matematik dersi ile ilişkilendirememiştir. Ancak araştırma sonunda otantik matematiksel modelleme problemleri ile problem algılarının değiştiği ve matematiksel kavramları gerçek yaşam durumlarında anlamlandırabildikleri gözlemlenmiştir. Öğrencilerin otantik matematiksel modelleme etkinlikleri ile problemleri bireysel olarak çözmesinin yanında akran etkileşimi de sağlanmıştır. Akran etkileşimi sayesinde modelleme etkinliklerindeki problemlerin daha iyi anlaşıldığı görülmüştür. Öğrencilerin problem çözme becerilerinin gelişmesi için ders içinde otantik matematiksel modelleme etkinliklerine yer verilmelidir. Etkinliklerin çözüm süreci uzun olduğundan öğretmenler müfredat yetiştirme kaygısı içinde olabilirler. Bu sebeple otantik problemlerin çözülebileceği bir ders olan seçmeli matematik uygulamaları dersi okullarda seçilerek amacına uygun olarak işlenmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the research is to examine solving problem competence individually with authentic mathematical modeling activities of seventh grade students in the middle school. Method: There search was carried out with teaching experiment method which is one of the qualitative research approaches. The situations in this research was carried out by modeling activities in which solving real-life problem competence of each student was individually searched. Hence, total multi-state design, one of the state-work modelings, wasused in this research. Researcher observations, unstructured interviews and authentic mathematical activities were used as data gathering tool. In this research, descriptive analysis method was prefered fordata analysis of different data gathering tools. Results: According to the findings, retained by observat or notes, unstructured interviews and authentic mathematical modeling activities, it was observed that students had a negative attitude during first activity and the participation was limited. It was observed that students used a verbal language while solving authentic mathematical modeling activities and didn't use a mathematical symbolic one. It was identified that students who had understanding and simplifying competence couldn't create mathematical models, but solved problems informally. Conclusion and Suggestions: At the start of research students didn't find it valuableto solve authentic problems and couldn't bind them with mathematics. However; at the end of research, it was observed that their sense of problems changed with authentic mathematical modeling problems and they could make sense of mathematical concepts with real-life situations. It was provided for students to solve problems with authentic mathematical modeling activities not only individually but also with peer learning. It was observed that the problems in modeling activities were understood beter thanks to peer learning. Authentic mathematical modeling activities should be applied in classrooms to improve problem solving competence of students. Teachers can be concerned about curriculum because solving process of activitiesis very long. For this reason, it is suggested students to select selective mathematical application class in which authentic problems can be solved.