Ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin dinamik geometri yazılımı Geogebra ile dönüşüm geometrisi öğrenim süreçlerinin incelenmesi
Examination of transformation geometry learning of 7th grade students in secondary school with dynamic geometry software Geogebra
- Tez No: 516127
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERİÇ ÖZGELDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada ortaokul 7.sınıf öğrencilerinin dinamik geometri yazılımı GeoGebra ile dönüşüm geometrisi öğrenim süreçlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı Bahar Döneminde Mersin İli Gülnar İlçesindeki bir Ortaokulun 7.sınıfında öğrenim gören 5 öğrenci ile yürütülmüştür. Katılımcılar (3 kız, 2 erkek) gönüllülük esasına dayalı olarak belirlenmiştir. Araştırmada 5E modeli çerçevesinde öğrencilerin GeoGebra'yı kullanarak dönüşüm geometrisi öğrenim süreçleri incelenmiştir. Çalışma yaprakları hazırlanırken 5E modeli baz alınmış, seçilen konuların GeoGebra yazılımı ile öğrenimi planlanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde nitel araştırma yöntemlerinden birisi olan özel durum (case study) yöntemi kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış mülakatlar, öğrenci çalışmaları ve gözlem ile veriler toplanmıştır. GeoGebra'nın dönüşüm geometrisi öğretiminde kullanımına ilişkin sonuçlara bakıldığında GeoGebra'nın matematiksel ilişkileri keşfetme ve akıl yürütme, kavram öğrenimi ve kavramsallaştırma, modelleme yapma ve çoklu gösterimlerden yararlanma ve öğrencilerin dikkatini toplayarak motivasyonlarını arttırmada etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to examine transformation geometry learning process of 7th grade students with dynamic geometry software GeoGebra. The participants of the study were 5 students (3 girls, 2 boys) of a secondary school in Gülnar, Mersin. The participants were chosen on a volunteer basis. The investigation was done in 2015-2016 educational year, Spring term. 5E instructional model was used as conceptual framework. Within the 5E instructional model, the transformation geometry learning process of students was analyzed by using GeoGebra. Data were collected by using semi-structured interviews. Case study method, which is one of the qualitative investigation methods, was used in this study. The findings of the study showed that GeoGebra was effective on increasing students' motivation and had a significant role in multiple representation and exploration of mathematical relations and learning concepts.