HIV ile enfekte olgularda izole anti-HBC pozitifliği ve okült hepatit B varlığının araştırılması, olguların hepatit B aşısına karşı immun yanıtlarının değerlendirilmesi
Evaluation of immunological responses of cases with anti-HBC positivity for occult hepatitis B vaccines in cases administered with HIV
- Tez No: 688079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE İNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Çalışmamızda HIV enfeksiyonu tanısı ile takip edilen hastaların demografik, klinik ve laboratuvar verilerinin taranması, izole Anti-HBc ve okült hepatit B varlığının araştırılması, hepatit B virüsüne ait serolojik göstergelerin incelenmesi ve HBV aşı yanıtını etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 2000-2019 yılları arasında takip edilen 386 olgunun verileri, bilgisayar kayıtları ve hasta dosyalarından retrospektif olarak elde edilmiştir. Aşı serisi tamamlanan 160 olgu da değerlendirilerek, aşı yanıtına etki eden faktörler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to present the demographic, clinical and laboratory data of patients followed up with a diagnosis of HIV infection, to investigate the presence of isolated Anti-HBc and occult hepatitis B, to evaluate the serological indicators of hepatitis B virus and to evaluate the factors influencing serological response to hepatitis B vaccine Materials and Methods: The data of 386 cases which were followed up in our clinic between 2000 and 2019 were retrospectively obtained from computer records and patient files. Factors influencing the serological response to HBV vaccine were investigated by evaluating 160 cases whose vaccine series had been completed.