Beyaz çayın karaciğer fibrozisi üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of white tea on liver fibrosis
  1. Tez No: 688085
  2. Yazar: MERVE TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KILIÇ YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Liver fibrosis is the liver's healing response to chronic injury and represents a common way for all chronic liver diseases. Following liver injury, stellate cells, which are important mediators of the fibrogenic response, are activated and produce extracellular matrix that disrupts the liver structure. There is currently no effective treatment for hepatic fibrosis, which is an important cause of mortality and morbidity. In this study, an experimental liver fibrosis model was created with carbon tetrachloride (CCl4) in rats to investigate the effect of white tea on liver fibrosis. White tea was given as ad libitum with drinking water. On the other hand, the antioxidant activity of the white tea used was evaluated. Total phenolic substance content of white tea 34.9±1.1 mg GAE/g dry weight, total flavonoid substance amount 34.1±3.4 mg QE/g dry weight, copper ion reducing antioxidant capacity (CUPRAC) 1127.4±44.6 mg TE/g dry weight, ferric reducing agent the antioxidant power (FRAP) was found to be 54±4.7 mg TE/g dry weight, and the effective sample concentration required to scavenge 50% of the DPPH radical was 0.091±0.005 mg/mL. As a result of the study, although it was not statistically significant in the group given white tea, compared with the fibrosis group, it was found that the malondialdehyde (MDA) level in the liver tissues was lower, the glutathione (GSH) level was higher and the serum alanine aminotransferase (ALT) levels were lower. However, liver tissue hydroxyproline levels were found to be significantly lower (p=0.001) in the white tea group.
Özet (Çeviri)
Karaciğer fibrozisi, karaciğerin kronik hasarlanmaya karşı verdiği iyileşme yanıtıdır ve tüm kronik karaciğer hastalıkları için ortak bir son yolu temsil eder. Karaciğer hasarını takiben fibrojenik yanıtın önemli aracısı olan stellat hücreler aktive olur ve karaciğer yapısını bozan ekstraselüler matriks üretir. Önemli bir mortalite ve morbidite sebebi olan hepatik fibrozun günümüzde etkin bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu çalışmada beyaz çayın karaciğer fibrozisi üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla ratlarda karbon tetraklorür (CCl4) ile deneysel karaciğer fibrozis modeli oluşturuldu. Eşzamanlı olarak ratlara beyaz çay içme suyunda ad libitum olarak verildi. Diğer yandan kullandığımız beyaz çayın antioksidan aktivitesi değerlendirildi. Beyaz çayın toplam fenolik madde miktarı 34.9±1.1 mg GAE/g kuru ağırlık, toplam flavonoid madde miktarı 34.1±3.4 mg QE/g kuru ağırlık, bakır iyonu indirgeyici antioksidan kapasitesi (CUPRAC) 1127.4±44.6 mg TE/g kuru ağırlık, ferrik indirgeyici antioksidan gücü (FRAP) 54±4.7 mg TE/g kuru ağırlık, DPPH radikalini %50 oranında temizlemek için gereken etkili numune konsantrasyonu 0.091±0.005 mg/mL olarak bulundu. Çalışma sonucunda beyaz çay verilen grupta fibrozis grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte karaciğer dokularında malondialdehit (MDA) düzeyi daha düşük, glutatyon (GSH) düzeyi daha yüksek ve serum alanin aminotransferaz (ALT) düzeyleri daha düşük bulundu. Bununla birlikte beyaz çay verilen grupta karaciğer dokusu hidroksiprolin düzeyleri anlamlı olarak daha düşük (p=0.001) bulundu.