Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yetiştiriciliğinde immünostimulant olarak yeşil çayın (Camellia sinensis) kullanım olanakları
Using possibilities of gren tea (Camellia sinensis) as immunostimulant in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) culture
  1. Tez No: 450581
  2. Yazar: ÖZLEM BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP USTAOĞLU TIRIL, DOÇ. DR. HURİYE ARIMAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma, yeşil çay yaprağının (Camellia sinensis) gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yemlerine eklenmesinin büyüme performansı, yem değerlendirmesi, vücut kompozisyonu, hematolojik parametreler ile kan serumu biyokimyasal ve immün parametreler üzerine etkisini belirlemek için yürütülmüştür. Ortalama ağırlıkları 40,4±0,01 g olan 546 adet balık 7 gruba 3 tekerrürlü olarak yerleştirilmiştir. Balıklar, ortalama %5,3±0,04 epigallokateşin galat-3-gallat (EGCG) içeren kurutulmuş yeşil çay yaprağı (YÇY) %0 (kontrol/yem 1), %0,25 (yem 2), %0,5 (yem 3), %1 (yem 4), %2 (yem 5), %3 (yem 6) oranında eklenerek hazırlanan yemlerle ve ortalama %6,5±0,07 oranında EGCG içeren yeşil çay toz atığı (YÇYA) %1 (yem 7) oranında eklenerek hazırlanan yemle 60 gün beslenmişlerdir. Deneme sonunda, canlı ağırlıkları artışı (CAA), spesifik büyüme oranı (SGR), protein tüketimi (PT), protein değerlendirme oranı (PDR) ve görünür net protein tutma oranı (ANPR) tüm gruplarda kontrol grubu ile benzer (P > 0,05) bulunmuştur. Yem 6 ile beslenen grupta CAA, SGR ve PDR kontrol grubuna göre daha düşük (P < 0,05), yem değerlendirme sayısı (FCR) ise daha yüksek bulunmuştur (P < 0,05). Balıketi ve karaciğerde ham yağ içeriği tüm gruplarda kontrol grubuna göre daha düşük bulunmuştur (P < 0,05). Deneme yemleriyle beslenen gruplarda kan serumu parametreleri: toplam protein (TP), albumin (ALB), globulin (GLB), glikoz (GLU), kolesterol (CHO) ve trigliserid (TRIG) ile kan serumu immün parametreleri: lizozim aktivitesi (LYZ), myleperoksidaz aktivitesi (MPO) ve toplam immunoglobulin (IG) deneme sonunda kontrol grubuna göre önemli bir değişiklik göstermemiştir (P > 0,05). Hematolojik parametrelerden beyaz kan hücresi değerleri (WBC); yem 4, yem 5 ve yem 6 ile kırmızı kan hücresi (RBC) değerleri ise yem 5 ve yem 6 ile beslenen gruplarda kontrol grubundan daha düşük (P < 0,05) bulunmuştur. Bu sonuçlar, istatistiki olarak farklı olamamakla beraber (%3 grubu hariç) gökkuşağı alabalığı yemlerine farklı oranlarda YÇY eklenmesinin (özellikle %0,5 seviyesinde) büyüme performansı ve yem değerlendirmeyi iyileştirdiğini, %1 oranında YÇYA ve yüksek oranda YÇY eklenmesinin (örneğin %3) ise hipo-lipidemik etkiye (yağ düşürücü etki) neden olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to evaluate the effect of dietary inclusion of green tea leaves, Camellia sinensis, on growth performance, feed utilization, body composition, hematological parameters and serums biochemical immune parameters on rainbow trout, Oncorhynchus mykiss. A total of 546 rainbow trout with an average body weight of 40.4±0.01 g were divided in the seven experimental treatments (three replicates each). The fish were fed diet containing 0% (control/diet1), 0.25% (diet 2), 0.5% (diet 3), 1% (diet 4), 2% (diet 5), 3% (diet 6) of dried green tea leaves (GTL) containing 5.3±0.04% epigallocatechin gallate-3-gallate (EGCG) and 1% green tea leaves dust (GTLD) (diet 7) containing 6.5±0.07% EGCG for 60 days. After 60 days of the feeding trial, fish fed diet 2 had higher weight gain (WG), specific growth rate (SGR), apparent net protein retention (ANPR), and protein efficiency ratio (PER) than other groups, had a lower feed conversion ratio (FCR) than other groups, but not significantly changed than control group (P > 0.05). At the end of the experiment, WG, SGR, protein consumption (PT), PER and ANPR was calculated statistically similar in all groups and the control group (P > 0.05). Fish fed diet 6 had lower WG, SGR and PER than control, and FCR higher than control (P < 0.05). Crude lipid content of liver and fillet in all groups were significantly lower than the control group (P < 0.05). At the end of the experiment, blood serum parameters: total protein (TP), albumin (ALB), globulin (GLB), glucose (GLU), total cholesterol (CHO), triglyceride (TRIG) and the parameters of immune serum: lysozyme activity (LYZ), myeloperoksidaz (MPO) and the total immunoglobulin (IG) parameters did not show a significant change in all groups compared to the control group (P > 0.05). White blood cell (WBC) values of fish fed with diet 4, 5 and 6 and red blood cell (RBC) values of fish fed with diet 5 and 6 were statically lower than control (P < 0.05). These results showed that administration of GTL especially at 0.5% level in rainbow trout diet enhanced the growth performance and fed utilization even though these parameters were not significantly affected by the experimental diets except for 3% GTL group. Administration of 1% dose of GTLD and GTL especially at higher doses (e.g. 3%) in the experimental diets showed hypolipidemic effects for rainbow trout.