10. sınıf ortaöğretim öğrencilerinin beden eğitimi dersine ve halk oyunlarına yönelik tutumlarının incelenmesi (Hatay ili örneği)
Investigation of the attitude of 10th year secondary education students towards physical education and folk games (Hatay city example)
  1. Tez No: 688091
  2. Yazar: HALİT BOZYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, 10. sınıf orta öğretim öğrencilerinin beden eğitimi dersine ve halk oyunlarına yönelik tutumlarının incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, öğrencilerin beden eğitimi dersine yönelik tutumları Demirhan ve Altay'ın 2001 yılında geliştirdikleri“Beden Eğitimi Dersi Tutum Ölçeği”ile, halk oyunlarına yönelik tutumları ise Turan'ın 2015 yılında geliştirdiği“Halk Oyunları Tutum Ölçeği”ile ölçülmüştür. Çalışmada, veri toplama tekniklerinden anket yöntemine başvurulmuştur. Anketler Hatay ili Samandağ ilçesi örnekleminde toplam 318 kişi üzerinde yüz yüze olacak şekilde uygulanmıştır. Tarama modelinin kullanıldığı çalışmada, anket uygulaması sonucu elde edilen veriler SPSS 26 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analiz edilmesinde korelasyon analizi, regresyon analizi ve bağımsız örneklem t-testi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlarda, öğrencilerin beden eğitimi dersine ve halk oyunlarına yönelik tutumlarının olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında, öğrencilerin cinsiyetleri ile beden eğitimi ve halk oyunlarına yönelik tutumları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, beden eğitimi dersine yönelik tutumun halk oyunlarına yönelik tutum üzerinde pozitif yönde anlamlı etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carriedout to examine the attitudes of 10th gradesecondary school students towards physical education lesson and folk dances. In the study, students' attitudes towards physical education lessons were measured with the“Physical Education and Sports Attitude Scale”developed by Demirhan and Altay in 2001, and their attitudes towards folk dances with the“ Folk Dance Course Attitude Scale”developed by Turan in 2015. In the study, the survey method, one of the data collection techniques, was used. The questionnaires were face to face on a total of 318 people in the sample of Samandağ district of Hatay province. In the study in which the scanning model was used, the data obtained as a result of the survey application were analyzed with the SPSS 26 package program. Correlation analysis, regression analysis and independent sample t-test were used to analyze the data. In the results obtained, it was concluded that the attitudes of the students towards the physical education lesson and folk dances were positive. In addition, it was concluded that there was no significant difference between the genders of the students and their attitudes towards physical education and folk dances. Finally, it has been determined that the attitude towards the physical education lesson has a positive and significant effect on the attitude towards the folk dances.