Hemşirelikte kariyeri engelleyen bireysel sorunların, mesleki gelişime etkisi Çanakkale kamu hastanesi örneği
The effect of personel problems that create handicap in nursing carreerr: Example of Çanakkale public hospitals
  1. Tez No: 688092
  2. Yazar: İSMAİL DOKUZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Nursing, Health Care Management, Healtcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmada Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi (ÇMAEDH)'nde çalışan iki yüz yedi katılımcının demografik özellikleri, mesleki özellikleri, kariyer geliştirme ve kariyer planlamasına dair özelliklerini tanımlayan on yedi soruluk bilgi formu ve Hemşirelikte Kariyer Engelleri Ölçeği (HKEÖ) uygulanmıştır. Ölçeğe dahil olan iki yüz yedi katılımcının tamamı hemşirelerden oluşmaktadır. Çalışmanın Kaiser-Meyer-Olkin(KMO) örneklem yeterlilik ölçümü 0,906 olarak saptanmıştır. Cronbach Alfa kat sayısı 0,809 olarak saptanmıştır. Yirmi dokuz sorudan oluşan HKEÖ yedi alt boyuttan oluşmaktadır. Oluşan yedi alt boyut varyansın %69'unu açıklayabilmektedir. Çalışma pandemi koşullarından dolayı online olarak yapılmış ve katılımcı sayıyı sınırlı kalmıştır. Alt boyutların üç tanesinde anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Ortalama çalışma saati, çocuk sahibi olma durumu, çocuk sayısı, pozisyon ve ÇMAEDH'nde çalışma süresine göre farklılık gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Inthisstudy, an information form filled by two hundred and seven participants working at Canakkale Mehmet Akif Ersoy National Hospitalis used. The form is about participants' demographic characteristics, Professional characteristics, career development and career planningin formation with seventeen questions describing it. Moreover, Career Barriers Scale in Nursing has been applied in this study. All of the two hundred and seven participants included in the scale were nurses. The KMO sample adequacy measure of the study is calculated as 0.906. The Cronbach Alpha coefficient was found to be 0.809. HKEO has twenty nine questions and consists of seven sub-dimensions. Seven sub-dimensions can explain 69% of the variance. Due to the working pandemic conditions, this study was made online and the number of participants was limited. Significant results were obtained from three of thesub-dimensions. The study has shown that average working hours, having children status, number of children, position and working time Canakkale Mehmet Akif Ersoy National Hospital are key factors.