Mülteci çocuklarda fiziksel aktivitenin yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of physical activity on quality of life in refugee children
  1. Tez No: 688175
  2. Yazar: FURKAN ÇAMİÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH CERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada ülkelerinden zorunlu göç sonucunda Türkiye'ye gelen mülteci çocukların yaşam kaliteleri ve fiziksel aktivite düzeyleri arasındaki ilişki düzeyinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırma Çorum ili merkezde ikamet eden, 14-17 yaş aralığında ve mülteci olarak kabul gören 100 çocuğun gönüllü katılımı ile yapılmıştır. Bilgi toplama araç ve tekniklerinden“anket tekniği”ile“basit tesadüfî örnekleme”metodu kullanılmıştır. Birinci bölümde araştırmacı tarafından oluşturulan demografik bilgileri içeren“Kişisel Bilgi Formu”, ikinci bölümde“Lise Yaşam Kalitesi Ölçeği (LİSEYKÖ)”kullanılmıştır. İstatistiksel test seçimi için verilerin normallik dağılımı Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri ile değerlendirilmiştir. Bağımsız iki grup karşılaştırmaları veri normal dağılmadığı için Mann Whitney U testi ile gerçekleştirilmiştir. Bağımsız üç grup arasındaki karşılaştırmalar veri normal dağılmadığı için Kruskal-Wallis testi ile yapılmıştır. Kruskal-Wallis test sonrası farklı olan grupları belirlemek için Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U Post hoc ikişerli karşılaştırma testi uygulanmıştır. Sayısal değişkenler arasındaki ilişkiler veri normal dağılımına uygun olarak Spearmans korelasyon katsayısı ile araştırılmıştır. LİSEYKÖ'nün güvenirliği Cronbach alpha katsayısı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the relationship between the quality of life and physical activity levels of refugee children who came to Turkey as a result of forced migration from their countries. The research was carried out with the voluntary participation of 100 children residing in the center of Corum, between the ages of 14-17 and accepted as refugees. The“survey technique”and“simple random sampling”method, which are among the information collection tools and techniques, were used. In the first part, the“Personal Information Form”containing the demographic information created by the researcher, and in the second part, the“High School Quality of Life Scale (LISEYKO)”was used. For statistical test selection, the normality distribution of the data was evaluated by Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. Two independent group comparisons were made with the Mann-Whitney U test because the data were not normally distributed. Comparisons between three independent groups were made using the Kruskal-Wallis test, since the data were not normally distributed. Mann Whitney U Post hoc pairwise comparison test with Bonferroni correction was used to determine the groups that differed after the Kruskal-Wallis test. Relationships between numerical variables were investigated with Spearmans correlation coefficient in accordance with the data normal distribution. The reliability of LISEYKO was evaluated with the Cronbach's alpha coefficient.