Mülteci çocuklarda travma sonrası oyun temelli ergoterapi müdahalelerinin incelenmesi
Investigation of play-based occupational therapy interventions in refugee children after trauma
- Tez No: 960322
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF AKTUĞ ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Savaş ve zorunlu göç süreçlerine maruz kalan çocuklar, yalnızca fiziksel olarak değil, ruhsal, duygusal ve bilişsel anlamda da derin etkiler yaşamaktadır. Kendi ülkelerinden, kültürel bağlarından ve sosyal çevrelerinden kopan bu çocuklar, güvenli bağlanma süreçleri sekteye uğradığı için güven duygusunu yeniden inşa etmekte zorlanmakta ve travma sonrası stres belirtileri geliştirme riski taşımaktadır. Bu süreçte, nörolojik temellerin, ruhsal-sosyal durumların ve bilişsel becerilerin olumsuz yönde etkilendiği gözlemlenmektedir. Travmaya maruz kalan çocukların, bağlanma, güven geliştirme, sosyal katılım ve gündelik yaşam becerileri gibi pek çok alanda desteğe ihtiyaç duydukları bilinmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de yaşayan 6-9 yaş aralığındaki 30 mülteci ve 32 Türk vatandaşı çocuktan oluşan örnek gruplarında oyun temelli ergoterapi müdahalelerinin, duyusal işleme becerileri, sosyal katılım düzeyleri ve travma sonrası stres belirtileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma kapsamında, çocukların mevcut duyusal işleme profillerini değerlendirmek amacıyla Dunn Duyu Profili, sosyal katılım ve gündelik yaşam becerilerini değerlendirmek için SCOPE (Short Child Occupational Profile) Anketi ve travma sonrası stres düzeylerini belirlemek için Çocuklar İçin Travma Sonrası Stres Ölçeği kullanılmıştır. Müdahale süreci haftada 2 saat olmak üzere toplam 4 hafta sürecektir. Oyun temelli ergoterapi oturumları, çocukların duyusal ihtiyaçlarını karşılamaya, sosyal katılım fırsatlarını artırmaya ve travmatik deneyimlerle başa çıkmalarına yönelik yapılandırılacaktır. Sürecin sonunda, aynı test ve anketler yeniden uygulanmış müdahale öncesi ve sonrası bulgular karşılaştırılmış ve oyun temelli ergoterapinin çocukların çok boyutlu gelişimleri üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın temel hedefi, mülteci çocukların kültürel, dilsel ve sosyal uyum süreçlerine katkı sağlarken, aynı zamanda travmaya bağlı gelişimsel riskleri azaltmak ve destekleyici ergoterapi yaklaşımlarının etkinliğini bilimsel olarak ortaya koymaktır. Hem mülteci hem de Türk vatandaşı çocuklarla yürütülecek bu karşılaştırmalı çalışma, travma sonrası iyileşme sürecinde oyun temelli müdahalelerin rolünü vurgulayan önemli bir kaynak oluşturmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Children who are exposed to war and forced migration processes experience deep impacts not only physically but also psychologically, emotionally, and cognitively. These children, who are separated from their countries, cultural ties, and social environments, struggle to rebuild their sense of security because their attachment processes are disrupted, and they are at risk of developing post-traumatic stress symptoms. During this process, it is observed that neurological foundations, mental-social conditions, and cognitive skills are negatively affected. It is known that children exposed to trauma need support in many areas such as attachment, developing security, social participation, and daily living skills. This study examined the effect of a play- based occupational therapy intervention on the sensory processing skills, social participation levels and post-traumatic stress symptoms of children. The study was conducted with a sample group of 30 refugee children and 32 Turkish children aged 6-9 living in Turkey . In the study, Dunn Sensory Profile will be used to evaluate the children's current sensory processing profiles, the SCOPE (Short Child Occupational Profile) Questionnaire will be used to assess social participation and daily living skills, and the Child PTSD Scale will be applied to determine post-traumatic stress levels. The intervention process will last for 4 weeks, with 2 hour sessions per week. The play-based occupational therapy sessions will be structured to address the children's sensory needs, increase social participation opportunities, and help them cope with traumatic experiences. At the end of the process, the same tests and questionnaires will be re-applied, and the findings before and after the intervention will be compared to evaluate the effect of play-based occupational therapy on the children's multidimensional development. The primary goal of this study is to contribute to refugee children's cultural, linguistic, and social adaptation processes, while simultaneously reducing developmental risks related to trauma and scientifically demonstrating the effectiveness of supportive occupational therapy approaches. This comparative study involving both refugee and Turkish children aims to create an important resource highlighting the role of play-based interventions in the post-trauma recovery process.