Alerjik astımlı adölesanlara internet ortamında akran ve yetişkin tarafından verilen eğitimin yaşam kalitesi, öz-etkililik, kaygı, hastalık bilgi ve yönetimine etkisi
The effect of peer and adult education on the internet to adolescents with allergic asthma on quality of life, self-efficacy, anxiety, disease i̇nformation and manangement
- Tez No: 688181
 - Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE ÇALIŞIR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, alerjik astımı olan 10-14 yaş grubundaki adölesanlara internet ortamında akran ve yetişkin tarafından verilen eğitimin kaygı, öz etkililik, yaşam kalitesi, hastalık bilgi ve yönetimine olan etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 15.05.2019-01.10.2020 tarihleri arasında randomize kontrollü olarak çocuk alerji ve immünoloji polikliniğinde izlenen, 10-14 yaş arası alerjik astımlı adölesanlarla yapıldı. Örneklem, çalışma grubu-1 akrandan (n=15), çalışma grubu-2 yetişkinden (n=14) eğitim alan ve kontrol grubu (n=12) olmak üzere 41 adölesandan oluştu. Çalışma gruplarındaki adölesanlara alerjik astım bilgi ve yönetimine ilişkin internet ortamında etkileşimli eğitim verildi. Kontrol grubuna eğitim verilmedi. Veriler, tanıtıcı veri formları, Çocuklar için Durumluk Kaygı Envanteri, Astımlı Çocuklar ve Adölesanlar için Öz Etkililik Ölçeği, Astımlı Çocuk Yaşam Kalitesi Ölçeği, Hastalık Bilgi ve Yönetimi Anketi ile toplandı. Çalışma grubundaki adölesanların kaygı, öz etkililik, yaşam kalitesi, hastalık bilgi ve yönetimi eğitimden önce, eğitimden hemen sonra, 1 ve 3 ay sonra değerlendirildi. Kontrol grubunun verileri diğer gruplarla aynı zamanda toplandı. Veriler, tanımlayıcı istatistikler, ki-kare, Kruskal Wallis, ANOVA ve Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analiziyle değerlendirildi. Bulgular: Çalışma gruplarındaki adölesanların eğitimden hemen sonra ve 1 ay sonraki kaygı puan ortalamaları kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde düşüktü (p0,05). Çalışma gruplarındaki adölesanların eğitimden sonraki hastalık bilgi ve yönetimi puan ortalamaları kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksekti (p0,05). Sonuç: İnternet ortamında verilen eğitimlerin adölesanların kaygılarını azalttığı, öz etkililik, astım bilgi ve yönetimini arttırdığı, fakat yaşam kalitesini etkilemediği görüldü. Fakat akrandan eğitim alanlar ile yetişkinden eğitim alanlar arasında kaygı, öz etkililik, yaşam kalitesi, astım bilgi ve yönetimi açısından fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: The study is to examine the effects of internet-based peer and adult education on anxiety, self-efficacy, quality of life, disease knowledge, and management to adolescents aged 10-14 years with allergic asthma. Materials and Methods: The study was conducted with randomized controlled adolescents aged 10-14 years with allergic asthma followed in the pediatric allergy and immunology outpatient clinic, between 15.05.2019-01.10.2020. The sample consisted of 41 adolescents, including the study group-1 peer (n=15), the study group-2 adults (n=14) receiving education, and the control group (n=12). Interactive training on the knowledge and management of allergic asthma was given to the adolescents in the study groups. The control group was not trained. Data were collected using descriptive data forms, State Anxiety Inventory for Children, Self-Efficacy Scale for the Children and Adolescents with Asthma, Pediatric Asthma Quality-of-Life Questionnaire, and Disease Knowledge and Management Questionnaire. The evaluation periods at baseline, immediately after the education, 1 month and 3 months later education. Data for the control group were collected at the same time as the study groups. Data were evaluated by descriptive statistics, chi-square, Kruskal Wallis, ANOVA, and Analysis of Variance in Repeated Measures. Results: The mean anxiety scores of the adolescents in the study groups immediately after the education and 1 month later were significantly lower than the control group (p0.05).