Karanfil yağının japon balığının (Carassius auratus) taşınmasında stoklama yoğunluğu üzerine etkisi
Effect of clove oil on stocking density in the transportation of goldfish (arassius auratus)
  1. Tez No: 688210
  2. Yazar: KAZIM ERGİN GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, karanfil yağının ortalama ağırlığı 4,16±0,61 g olan japon balığında (Carassius auratus) 30 d (dakika) ve 15 s (saat) sürede anestezi edilmesinde optimal konsantrasyonu tespit edilmiştir. Ayrıca, balıkların oksijen basılmış naylon torbalarda 15 s taşınmasında optimal stoklama oranı ve stoklama oranına karanfil yağı ilavesinin etkisi belirlenmiştir. Karanfil yağının konsantrasyonu ve uygulama süresine bağlı olarak anesteziye giriş süresi 2 ile 11 d, anestezden çıkış süresi ise 5 ile 17 d arasında değişmiştir. Balıkların solunum sayısı anestezi içermeyen suda 73/d iken, karanfil yağı uygulanmış olanlarda konsantrasyon ve uygulama süresine bağlı olarak 104/d'ya kadar çıkmıştır. Karafil yağının 30 d sürede hafif anestezi için 6-12 µL/L, derin anestezi için 18-24 µL/L; 15 s sürede hafif anestezi için 6-9 µL/L, derin anestezi için 12-18 µL/L konsantrasyonları güvenle kullanılabilir. Karanfil yağının toksik konsantrasyonları 30 d uygulama için 42 µL/L, 15 s uygulama için 21 µL/L olarak saptanmıştır. Balıkların 15 s süreli taşınmasında taşıma suyuna karanfil yağı ilavesinin balığın yaşama oranı üzerine bir etkisi olmamıştır. Jüvenil japon balıklarının 15 s süreli taşınmasında, 3/4 oksijen basılmış naylon torbalarda %98-99 yaşama oranı ile 80 veya 100 adet/L (332 veya 416 g/L) stoklama yapılması olanaklıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, optimal concentration of clove oil for the anesthetization of gold fish (Carassius auratus) with an average weight of 4.16±0.61g at 30 min (minutes) and 15 h (hours) periods was determined. Besides, the optimal stocking rate for the transportation of fish in oxygen compressed nylon bags for 15 hours and the effect of clove oil on the stocking rate was determined. Depending on the concentrations and application time of clove oil, induction time ranged from 2 to 11 min while recovery time varied between 5 and 17 min. Depending on the concentrations and application time of clove oil, respiratory rate of fish increased from 73/min to 104/min with the addition of clove oil in the anesthetic-free water. 6-12 µL/L for light anesthesia and 18-24 µL/L for deep anesthesia at a 30 min period, 6-9 µL/L for light anesthesia and 12-18 µL/L for deep anesthesia at a 15 h period are determined concetrations of clove oil that can be used safeley. The toxic concentrations of clove oil were determined as 42 µL/L for 30 min application, 21 µL/L for 15 h application. Adding clove oil to the transport water had no effect on the survival rate of the fish during the 15 h transport period.When transporting juvenile goldfish in 3/4 oxygen compressed nylon bags for 15 h, it is possible to stock 80 or 100 fish/L (332 or 416 g /L) with 98-99% survival rate.