Japon balığı (carassius auratus) için uzun süreli kapalı ortam transferlerine yönelik optimum hafif sedasyon konsantrasyonlarının davranış vestres indikatörleriyle birlikte belirlenmesi
Determination of optimum light sedation concentrations for long-term closed environment transfers in goldfish (carassius auratus) along with behavior and stress indicators
- Tez No: 934862
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ ŞENOL PARUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Japon balığı (Carassius auratus) bireylerinde karanfil yağının anestezik ve sedatif etkileri detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Deneylerde kullanılan balıkların ortalama ağırlığı 10,56 g olarak ölçülmüştür. Çalışmanın ilk aşamasında, balıkların 3 dakika içinde derin anesteziye ulaşmasını ve 5 dakika içinde tamamen ayılmasını sağlayan optimum konsantrasyonlar belirlenmiştir. Anestezi denemelerinde karanfil yağı, 30 µL/L, 45 µL/L, 60 µL/L ve 75 µL/L konsantrasyonlarında uygulanmış, elde edilen verilere göre en uygun anestezik konsantrasyonların 45 µL/L ve 60 µL/L olduğu tespit edilmiştir. Bu konsantrasyonlarda, balıkların bayılma ve ayılma süreleri dengeli bir seyir göstermiştir. Anestezi deneylerinin tamamlanmasının ardından, karanfil yağının uzun süreli etkilerini değerlendirmek amacıyla 24 saat, 48 saat ve 72 saat süreli sedasyon deneyleri gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte, farklı konsantrasyonların balık davranışları, yaşama oranları, su kalitesi ve kortizol seviyeleri üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Sedasyon deneylerinde kullanılan konsantrasyonlar 3 µL/L, 4,5 µL/L, 6 µL/L ve 7,5 µL/L olarak belirlenmiş, bu konsantrasyonların etkinliği detaylı olarak incelenmiştir. Sedatif etkiler açısından en uygun konsantrasyonun 6 µL/L olduğu belirlenmiş, bu konsantrasyonda balıkların genel olarak sakin davranışlar sergilediği ve yaşama oranlarının yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Daha düşük konsantrasyonlarda sedasyonun yeterli olmadığı, daha yüksek konsantrasyonlarda ise uzun süreli maruziyetin olumsuz etkiler yaratabileceği görülmüştür. Sedasyon sonrasında balıklardan alınan kan örneklerinde plazma kortizol seviyeleri analiz edilmiştir. En düşük kortizol seviyesinin 6 µL/L konsantrasyonunda elde edildiği belirlenmiştir. Kortizol değerleri açısından, 6 µL/L'nin altında kalan konsantrasyonlarda sedatif etkinin yeterince güçlü olmadığı, 7,5 µL/L konsantrasyonunda ise uzun süreli maruziyetin stres faktörlerini belirli ölçüde artırabileceği gözlemlenmiştir. Bu veriler, karanfil yağının Japon balıklarında sedatif olarak güvenli ve etkili bir ajan olabileceğini göstermektedir. Deney sonuçları, özellikle sektörel uygulamalarda ve canlı balık transferlerinde stresin kontrol altına alınması açısından karanfil yağının önemli bir alternatif oluşturabileceğini ortaya koymaktadır. Anestezik olarak 45 µL/L ve 60 µL/L, sedatif olarak ise 6 µL/L konsantrasyonları, Japon balıklarının refahını artırmak ve çevresel stres faktörlerini en aza indirmek açısından uygun seçenekler olarak değerlendirilmiştir. Bu bulgular, canlı balık taşımacılığı ve akuakültür uygulamalarında sedasyonun yaygınlaştırılmasının faydalı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the anesthetic and sedative effects of clove oil on goldfish (Carassius auratus) individuals were thoroughly evaluated. The average weight of the fish used in the experiments was measured as 10.56 g. In the first phase of the study, optimal concentrations were determined to induce deep anesthesia within 3 minutes and complete recovery within 5 minutes. Clove oil was applied at concentrations of 30 µL/L, 45 µL/L, 60 µL/L, and 75 µL/L in anesthesia trials. Based on the obtained data, the most suitable anesthetic concentrations were identified as 45 µL/L and 60 µL/L. At these concentrations, the induction and recovery times of the fish exhibited a balanced trend. Following the anesthesia experiments, sedation trials lasting 24 hours, 48 hours, and 72 hours were conducted to assess the long-term effects of clove oil. During these trials, the impact of different concentrations on fish behavior, survival rates, water quality, and cortisol levels was analyzed. The concentrations used in the sedation trials were 3 µL/L, 4.5 µL/L, 6 µL/L, and 7.5 µL/L, and their effectiveness was examined in detail. The most optimal concentration for sedative effects was determined to be 6 µL/L, at which fish exhibited calm behavior and maintained high survival rates. It was observed that lower concentrations did not provide adequate sedation, whereas higher concentrations led to adverse effects with prolonged exposure. Plasma cortisol levels were analyzed from blood samples collected after sedation. The lowest cortisol level was recorded at the 6 µL/L concentration. Regarding cortisol levels, it was noted that concentrations below 6 µL/L did not exhibit sufficiently strong sedative effects, while the 7.5 µL/L concentration resulted in a moderate increase in stress-related factors due to prolonged exposure. These findings suggest that clove oil could be a safe and effective sedative agent for goldfish. The results of the study indicate that clove oil may serve as a valuable alternative in controlling stress, particularly in commercial applications and live fish transport. Anesthetic concentrations of 45 µL/L and 60 µL/L, along with a sedative concentration of 6 µL/L, were considered suitable options for enhancing the welfare of goldfish and minimizing environmental stress factors. These findings suggest that the widespread adoption of sedation practices could be beneficial in live fish transportation and aquaculture applications.