Karanfil yağının Gambusia holbrooki (sivrisinek balığı) üzerinde anestezik etkisi
Anesthetic effect of clove oil on Gambusia holbrooki (mosquito fish)
  1. Tez No: 934672
  2. Yazar: IŞIL NUR ÇAMLICALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UTKU GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Balıklarda deneysel çalışmalarda kullanılan anestezik maddeler içerisinde doğal olan karanfil yağı öne çıkmaktadır. Bu çalışmada karanfil yağının Sivrisinek balığı (Gambusia holbrooki) üzerindeki anestezik etkisi araştırılmış, anestezi safhalarının gerçekleştiği süreler belirlenmiştir. Aynı zamanda çeşitli parametrelerin (pH, süre, konsantrasyon, sertlik, sıcaklık) anesteziye etkileri araştırılmıştır. Karanfil yağının oluşturduğu anestezik etkinin davranışsal olarak yüzme hızına ve yüzme mesafesine etkisi Any-maze video takip yazılımı incelenmiştir. Çalışmada inhalasyon anestezisi uygulanmış, 1 ml karanfil yağı, 5 ml etil alkol (etanol) içerisinde çözündürülerek anestezik solüsyon hazırlanmıştır. Deney için özel olarak ayrılmış gruplardaki balıkların bulunduğu 20°C'de 1 L taze dinlendirilmiş su içerisine eklenmiştir. 5 faktör için kontrol grubu, düşük değerli ve yüksek değerli gruplar olmak üzere 3'er grup oluşturulmuş, her faktör için 15 er balık, toplamda 75 balıkla kullanılmıştır. Deney sonucunda özellikle cinsiyet ve boyutun anesteziye etki ettiği gözlenmiştir. Dişi balıkların anesteziye giriş süresinin daha uzun, çıkış süresinin daha kısa olduğu, erkek balıkların ise anesteziye giriş süresinin daha kısa, çıkış süresinin daha uzun olduğu gözlenmiştir. Erkek balıkların anestezik madde ve çevresel değişikliklere karşı daha duyarlı olduğu izlenmiştir. Boyutları küçük olan balıkların (genellikle cinsiyeti erkek olan balıklar) anesteziden daha çok etkilendiği gözlenmiştir. Fiziksel farklılıklar dışında deneyde kullanılan parametrelerde de (pH, süre, konsantrasyon, sertlik, sıcaklık) kontrol grubuna oranla anesteziye giriş ve ayılma sürelerinde farklılıklar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Clove oil, a natural anesthetic, stands out among anesthetic agents used in experimental studies on fish. In this study, the anesthetic effect of clove oil on mosquito fish (Gambusia holbrooki) was investigated, and the durations of anesthesia stages were determined. Additionally, the effects of various parameters (pH, duration, concentration, hardness, temperature) on anesthesia were examined. The impact of the anesthetic effect of clove oil on swimming speed and distance was behaviorally analyzed using Any-maze video tracking software. Inhalation anesthesia was applied, and an anesthetic solution was prepared by dissolving 1 ml of clove oil in 5 ml of ethyl alcohol (ethanol). The solution was added to 1 L of fresh, aerated water at 20°C containing the fish divided into specially designated groups for the experiment. Three groups were created for each of the five factors: a control group, a low-value group, and a high-value group, with 15 fish per factor, totaling 75 fish. The results showed that gender and size, in particular, influenced the anesthetic response. Female fish were observed to have a longer induction time and a shorter recovery time, while male fish had a shorter induction time and a longer recovery time. Male fish also appeared more sensitive to the anesthetic agent and environmental changes. Smaller fish (generally males) were found to be more affected by anesthesia. In addition to physical differences, the parameters used in the experiment (pH, duration, concentration, hardness, temperature) also resulted in differences in induction and recovery times compared to the control group.