Yeşil tedarik zinciri uygulamalarının tedarik zinciri ve Azerbaycan işletmelerinin performansı üzerine etkisi
The impact of green supply chain applies on supply chain and business performance of Azerbaijan
- Tez No: 688233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AVUNDUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Doğal çevre, atık maddelerin fazlalığı, sanayileşme, çevre bilincinin olmaması, doğal kaynakların hızlı ve yararsız kullanımı ve bunun gibi birçok nedenden dolayı zarar görmektedir. Bu zararın giderilmesi toplum ve hükümetler için büyük önem taşıyor ve bunu karşılıklı işbirliği, çevre kontrolü ve yeşil tedarik zinciri uygulamaları ile yapabiliriz. Bu çalışmada, yeşil tedarik zinciri uygulamalarının tedarik zinciri ve Azerbaycan'da faaliyet gösteren işletmelerin performansına etkisi incelenmiştir. Literatüre bakıldığın da Azerbaycan işletmelerinin yeşil tedarik zinciri ile olan ilgisini gösteren her hangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Sonuç olarak işletmelerin yeşil tedarik zinciri uygulamaları ile iş performansı ve tedarik zinciri performansı arasında anlamlı bir ilişkiye ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The natural environment is damaged by the excess of waste materials, industrialization, lack of environmental awareness, rapid and unhelpful use of natural resources and many such reasons. Eliminating this damage is of great importance to society and governments, and we can do this through mutual cooperation, environmental control and green supply chain practices. In this study, the effect of green supply chain applications on the supply chain and the performance of businesses operating in Azerbaijan was examined. When we look at the literature, there is no study showing the interest of Azerbaijani businesses with the green supply chain. As a result, a meaningful relationship has been reached between the green supply chain applications of the enterprises and the business performance and supply chain performance.