Acil tıp stajının intern doktorların kaygı düzeyi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of emergency medicine internship on the anxiety of intern doctors
  1. Tez No: 688283
  2. Yazar: TUGAY USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Acil tıp stajının intern doktorlar üzerinde oluşturduğu kaygıyı ölçmek ve değerlendirmek Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda acil tıp anabilim dalında staj yapmakta olan intern doktorlara staja başlamadan önce genel, sürekli kaygıyı hesaplamak üzere geliştirilen STAI-2 kaygı testi, anlık durumsal kaygıyı göstermek üzere tasarlanan STAI-1 kaygı testi ve kaygının yaygın ilişkili olduğu depresyonu da göstermek amaçlı olarak Beck depresyon testi yapıldı. Acil Tıp stajının bitmesiyle birlikte anlık durumsal kaygıyı göstermek için tasarlanan STAI-1 kaygı testi ile Beck depresyon testi yapıldı. Sonuçlar birbiriyle karşılaştıralarak istatistiksel çalışması yapıldı. Bulgular: İntern doktorların STAI-2 kaygı testi sonuçlarına gore medyan puanı 44 olup (orta düzeyde kaygı), erkeklerde acil tıp stajı öncesi STAI-2 kaygı testinde medyan değeri 40 (n=102; SS=9,04) iken kadınlarda 46 (N=101; SS=9,47) olarak izlenmiştir. Cinsiyete göre STAI-2 skorları medyan değerleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı görülmüştür (p=0,030) (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: To measure and evaluate the anxiety created by the emergency medicine internship on intern doctors. Materials and Methods: In our study, the STAI-2 anxiety test, which was developed to calculate general and trait anxiety for intern doctors who are doing internship in the department of emergency medicine, and the STAI-1 anxiety test, which was designed to show immediate situational anxiety, and also to show depression, which is commonly associated with anxiety, were developed in our study. Beck depression test was performed. At the end of the Emergency Medicine internship, the STAI-1 anxiety test and Beck depression test, which were designed to show momentary situational 13 anxiety, were performed. Statistical study was performed by comparing the results with each other. Results: The median score of the intern doctors according to the STAI-2 anxiety test results was 44 (moderate anxiety), while the median score in the STAI-2 anxiety test before the emergency medicine internship was 40 (n=102; SD=9.04) in the females and 46 (N) in the females. =101; SD=9.47). The difference between the median values ​​of STAI-2 scores by gender was statistically significant (p=0.030) (p0.05).