Reel terimli sınırlı bir dizinin alfa-çekirdeği
  1. Tez No: 68832
  2. Yazar: CELAL ÇAKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSAMETTİN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Üç bölüm olarak hazırlanan bu çalışmanın birinci bölümünde, bir dizinin bir A = (ank) sonsuz matrisi yardımıyla elde edilen dönüşüm dizisi tarif edildi. Ayrıca; regülerlik, hemen hemen regülerlik,kuwetli regülerlik,oregülerlik ve Vo-regülerlik hakkında yapılmış tanım ve teoremler verildi. İkinci bölümde; bir dizinin K, B ve 0-çekirdek tanımlan yapılarak bu dizi ile onun dönüşüm dizisinin K, B ve o-çekirdekleri arasındaki ilişkileri veren ve daha önceden yapılmış teorem ve sonuçlar yer aldı. Son kısımda da; Chaudhary ' nin [7] ' de çalıştığı fikir kullanılarak, K ve B çekirdek hakkında yapılan ve ikinci kısımda verilen sonuçlar o -çekirdek bakımından normal matrisler yardımıyla genelleştirildi. -111-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis consists of three chapters. In the first chapter, the consept of a transform of a sequense obtained by an infinite matrix A = (ank) has been explained. Moreover, the bacis definitions and theorems related to regular matrix, almost reguler matrix, strongly regular matrix, o- regular matrix, Vq- regular matrix have been given as well as the concepts of Banach limit and invariant mean. In the second chapter, the definitions of K- core, B- core and o-core of a sequence have been given and then some known inclusion theorems related to K- core, B- core and a-core of a sequence and its transform obtained by some matrices. In the final chapter, using the idea that used Chaudhary in [7], some inequalities given in chapter two have been extended to normal matrices. -IV-