Kronik böbrek hastalığı ve hemodiyaliz hastalarında dvitamini, resistin ve diğer belirteçler arasındaki ilişki
Relationship between vitamin d, resistin and other markers inchronic kidney's disease and hemodialysis patients
  1. Tez No: 688336
  2. Yazar: FARAH FAKHIR MUTLAG
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA ALYAR, PROF. DR. AHMED AL-ROKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kronik inflamasyon, son dönem böbrek hastalığı olan hastalarda görülen malnütrisyoninflamasyon-ateroskleroz sendromunun bir parçasıdır, aynı zamanda hemodiyaliz hastalarında artar. Resistin, yağ dokusundan salınan bir adipositokindir ve iltihaplanma ile ilgilidir. Kronik inflamatuar hastalıklarda arttığı gözlenmiştir. Bu çalışmada kronik böbrek hastalığı ve hemodiyaliz hastalarında resistin ile arasındaki ilişkinin ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmaya 70 kronik böbrek hastalığı ve hemodiyaliz hastası ve 30 sağlıklı gönüllü dahil olmak üzere toplam 100 kişi dahil edildi. Sağlıklı gönüllülerden ve hemodiyaliz sonrası biyokimyasal tüpe hemodiyaliz uygulanan hastalardan kan alındı. ELISA yöntemi, resistin seviyesini tespit eder ve mini vidas yöntemi VITD kullanılmıştır. Hemodiyaliz hasta popülasyonunda resistin ve kronik böbrek hastalığı parametrelerindeki artış, bu parametrelerin kronik inflamasyon ile ilişkisini desteklemektedir. Hemodiyaliz sürecinin kendisi inflamatuar süreci tetikleyerek bu parametreleri etkileyebilir. Aslında hemodiyaliz sonrası üremi ortamının kısmen iyileşmesi, resistin seviyeleri arasındaki ilişkinin yeniden ortaya çıkmasına neden olur.
Özet (Çeviri)
End-stage renal disease patients with malnutrition-inflammation-atherosclerosis syndrome have chronic inflammation. It also rises in those who get hemodialysis, in the release of adipocytokines like resistin, which are produced in adipose tissue, adipose tissue plays a role in inflammation. Chronic inflammatory disorders have been shown to be associated with a change in this research sought to see whether resistin is correlated with hemodialysis treatment in individuals with chronic renal disease. In this research, 70 people with chronic renal disease (chronic kidney and hemodialysis patients) and 30 healthy volunteers took part total 100 people. In healthy volunteers and in patients who had had hemodialysis, blood was obtained from the biochemical tube that had been filled with dialysate following hemodialysis. The study used an ELISA testing technique to measure resistin levels, and using the mini-vidas technique, the VIT D formula. In dialysis patients, the increases in plasma resistin and Chronic Kidney Disease (CKD) and hemodialysis values indicate that these parameters are linked to chronic inflammation. Even during hemodialysis, the procedure may set up inflammatory responses. It would seem that resistin levels are really increasing, since the uremic environment has improved as a consequence of hemodialysis.