The conservation of heritage buildings and landscape design for surrounding: Case study of Duhok Nizarke Castle
Miras niteliğindeki binaların korunması ve çevre için peyzaj tasarımı: Duhok Nizarke Kalesi vaka çalışması
- Tez No: 688364
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Miras yapıları, kültürel kimliğin gelecek nesillere aktarılması için kritik öneme sahiptir. Miras değerine sahip binalar artık orijinal kullanımıyla işlev göremez hale geldiğinde, bu binaların önemini korumak için yeni bir işlev önerilmektedir. Duhok'ta Irak Baas rejiminin sona ermesinden bu yana kullanılmayan Nizarke Kalesi de dahil olmak üzere birçok terk edilmiş miras değeri taşıyan yapılar vardır. Tezin amacı, Nizarke kalesinde bulunan mevcut sorunları belirlemek, en uygun işlevi ekleyerek çevresini modern ihtiyaçlara göre tasarlamak, insanlara hizmet etmek ve miras değerini korurken alanın kalitesini geliştirmektir. En uygun yeniden kullanımı belirlemek için, Irak'ın belediye kurumlarında çalışan kişilerle görüşmeler yapılması ve kalenin tarihi hakkında yeterli bilgi toplanması gibi bazı prosedürler uygulanmıştır. Peyzaj tasarımının estetik ve konforunu etkileyen faktörlerin yanı sıra tarihi yapıların ilkeleri ve koruma biçimleri incelenmiştir. Ayrıca Duhok kent parklarının 200 kullanıcısına anket uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, bu tarihi yapının müze olarak yeni bir işlev eklenmesi ve peyzaj tasarımı önererek uyarlanabilir bir şekilde yeniden kullanılması, ekonominin iyileştirilmesi ve sosyokültürel faydalar üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
Heritage buildings are critical for passing on cultural identity to future generations. When heritage buildings can no longer function with its original use, a new function is proposed in order to preserve the heritage building's significance. There are many abandoned heritage buildings in Duhok, including Nizarke Castle, which hasn't been used since the Iraqi Ba'ath regime ended. The purpose of this thesis, is to identify the current problems in the Nizarke Castle and to enhance it by adding the most appropriate function and designing its landscape to address modern needs, serve people and improve the quality of the site while conserving its heritage value. In order to identify the most appropriate reuse, certain procedures were taken, such as conducting interviews with persons who work in municipal institutions of Iraq and gathering enough information about the castle's history. Principles and conservation types of historic buildings as well as the factors that influence the aesthetic and comfort of landscape design were studied. Additionally, questionnaire was applied to 200 users of Duhok urban parks. According to the findings, the adaptive reuse of this historic building by adding a new function as a museum and proposing landscape design has a significant influence on improving economy and sociocultural benefits.