Biyolojik örneklerde ve gıda örneklerinde elektrokimyasal yöntemle iz metal analizleri
- Tez No: 68837
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. ALEV KARAGÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada DPSV tekniği kullanılarak biyolojik örneklerde ve gıda örneklerinde Cu, Zn, Pb ve Cd metallerinin yan yana analizleri amaçlanmıştır. Tekniğin uygulanabilmesi için uygun örnek hazırlama ve deney koşullan saptanmış ve analiz çeşitli örneklere uygulanmıştır. Biyolojik kaynaklı örneklerden insan karaciğeri, sığır karaciğeri, serum, idrar ve saç, gıda örneklerinden ise ıspanak, marul, havuç, kakao ve kuru maya incelenmiştir. Wilson hastalığından şüphelenilen hasta karaciğer örneği bakır açısından yüksek derişim göstermiştir. Diğer biyolojik örneklerin metal içerikleri literatürle karşılaştırılmıştır. Besin örneklerinin iz metal içerikleri de saptanmış ve literatürle karşılaştırılmıştır. Çevre kirleticisi olan kurşun ve kadmiyum metallerinden kurşuna hiç bir örnekte rastlanmazken, ıspanak, marul ve havuçta kadmiyum varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this work is to analyse Cu, Zn, Pb and Cd simultaneously in bioligical samples and foods using DPSV technique. Suitable sample preparation and experimental conditions are investigated and analysis is applied to various samples. Human liver, bovine liver, serum, urine and hair are taken as biological samples and analysed. Spinach, lettuce, carrot, cacao and dried yeast are chosen as food samples and analysed. Human liver which taken from a patient tought to have Wilson desease showed high Cu concentration. Metal concentrations of other biological samples are compared with literature. Trace metal concentrations of food samples are also measured and compared with the literature values. Out of two metals, Pb and Cd, which are environmental pollutants, Pb is not found in any of the samples while Cd is found in spinach, lettuce and carrot.