Perceptions of university students, language instructors and content professors on academic speaking needs of students at EMI universities in Turkey
Türkiye'de eğitim dili İngilizce olan üniversitelerdeki öğrencilerin akademik konuşma ihtiyaçları hakkında öğrenci ve öğretim elemanı algıları
- Tez No: 688371
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRDEVS TİJEN AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışma, önemli paydaşların Türkiye'de İngilizce eğitim veren 25 üniversitenin değişik bölümlerinde okuyan öğrencilerin akademik konuşma ihtiyaçları hakkındaki algılarını araştırmaktadır. Bu bakımdan, bu üniversitelerde İngilizce konuşmayı öğretmek için uygulanan mevcut yaklaşımın üniversitede farklı bölümlerde okuyan öğrencilerin ihtiyaçlarını ne ölçüde karşıladığını incelemektedir. Bu amaçla, 101 üniversite öğrencisi, 62 İngilizce öğretim görevlisi ve farklı bölümlerde alan dersleri veren 31 profesör çalışmada yer almak amacıyla anket doldurmuşlardır. Nicel veri anketler aracılığıyla toplanmıştır. Sekiz öğrenci, 12 öğretim görevlisi ve üç profesörden oluşan gönüllü katılımcılarla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler ile derinlemesine nitel veri toplanmıştır. Çalışmanın sonuçları göstermiştir ki akademik konuşma becerilerini öğretmek amaçlı üniversitelerde uygulanan mevcut yaklaşım ve öğrencilerin bölümlerinde ihtiyacı olan akademik konuşma becerileri arasında uyuşmazlık bulunmaktadır. Paydaşların konu ile ilgili algıları arasında da bazı farklılıklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the perceptions of the main stakeholders on the academic speaking needs of students who study at 25 EMI universities in various departments in Turkey. In this regard, it explored to what extent the current approach applied to teach speaking in English in these universities meet the needs of students studying at various departments. To this end, 101 university students, 62 English language instructors, and 31content professors of varying disciplines filled in a questionnaire to take part in the study. The quantitative data were derived through the questionnaires and further data were collected via semi-structured interviews with volunteered participants consisting of eight students, 12 language instructors and three content professors. The results of the study reveal that there is a mismatch between the current approach applied at universities to teach students academic speaking skills and the academic speaking skills that students need in their departments. Some discrepancies among stakeholders were also identified.