Para politika araçlarının finansal gelişme üzerindeki etkisi
The effect of monetary policy tools on financial development
  1. Tez No: 688370
  2. Yazar: GAMZE TAŞTEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNZÜLE KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Finansal gelişme bir ülke ekonomisinin büyüyebilmesi için olmazsa olmaz bir şarttır. Finansal gelişme yaşanmayan bir ekonomide büyüme de meydana gelmeyecektir. Bu sebeple de finansal gelişme bir ekonomi için hayati öneme sahiptir. Merkez bankaları fiyat istikrarının sağlanması, tam istihdamın sağlanması, iktisadi büyüme hızının artırılması, ödemeler bilançosu dengesinin sağlanması, faiz oranı istikrarının sağlanması, finansal piyasaların istikrarının sağlanması gibi amaçlarla para politikaları uygulamaktadırlar. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da bu amaçlar doğrultusunda para politikaları uygulamaktadır. Bir ekonomide finansal gelişme yaşanabilmesi için hem finansal kurumlar hem de finansal hizmetlerde çeşitliliğin artmış ve finansal piyasalarda oluşan fonların reel kesime aktarılma oranlarının yükselmiş olması gerekmektedir. Dolayısıyla bir ülkede uygulanan para politikaları başarılı sonuçlar veriyorsa finansal gelişmeye de katkıda bulunmuş olacaktır. Bu çalışmanın amacı; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından uygulanan para politikalarının finansal gelişme üzerindeki etkisinin ortaya konulmasıdır. Bu konu üzerine önceden yapılan bir çalışma olmaması sebebiyle özgün nitelikte olan çalışmanın literatüre katkı yapması amaçlanmıştır. Çalışmada TCMB'nin para politikası araçlarından avans işlemlerinde kullanılan faiz oranları, reeskont oranları, politika faiz oranları kullanılarak bu para politikası araçları ile bir finansal istikrar göstergesi olan CDS primleri ve finansal gelişme göstergesi olan bankaların kredi büyümesi arasındaki ilişkiler analiz edilmektedir. Para politikası araçları ile CDS primleri ve finansal gelişme arasındaki ilişkilerin analiz edilmesi için 2010 ocak ayı ile 2020 nisan ayı arasındaki veriler aylık olarak baz alınmaktadır. Analizde VAR (Vektör Otoregresyon) yaklaşımı kullanılırken bulgular Eviews-9 sürümü ile elde edilmiştir. Çalışmanın sonucunda para politikalarının CDS primleri ve finansal gelişme üzerinde etki ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Financial development is an indispensable factor in a country's economic growth. In an economy where financial development does not take place, there will be no growth. Thus, financial development is of vital importance for any economy. Central Banks impose monetary policy in order to ensure price stability, enable full employment, accelerate economic growth, balance international payment, guarantee interest rate stability and secure financial market stability. Central Bank of the Turkish Republic also enforces monetary policy due to the aforementioned reasons. For an economy to develop financially, both financial institutes and financial services must vary, and the rate of assets in financial markets must be transferred highly to the real sector. Therefore, if the monetary policy in a country yields positive results, it will contribute to the financial development. The purpose of this study is to demonstrate the effect of monetary policy imposed by Central Bank of the Turkish Republic on financial development. Since no study has been carried out on this matter so far, this unique study is aimed to contribute to the literature. This study analyzes the relationships between the monetary policies, namely, rate of interest in advance transactions and rediscount rates, both of which are used as policy interest rate; and the CDS premiums, which are indications of financial stability; and the bank loan growth, which is a indication of financial development. To analyze the relationship between monetary policy tools, CDS premiums and financial development, the monthly data between the dates of January 2010 and April 2020 have been taken as the basis. VAR analysis has been used in the study, and the results have been gathered from Eviews-9 edition. The results revealed that monetary policy has a significant effect on CDS premiums and financial development.