Obsesif kompulsif bozuklukta triptofan/kinürenin yolağı üzerine oksidatif stres ve inflamasyon etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of oxidative stress and inflammation on the pathway of tryprophan/kynurenine in obsessive compulsive disorder
- Tez No: 688372
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÖZKÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Genetik, Psikiyatri, Biochemistry, Genetics, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Obsesif Kompulsif Bozukluk, obsesyon ve kompulsiyonlardan oluşan psikiyatrik bir hastalıktır.Hastalığın nedenleri tam olarak aydınlatılabilmiş değildir ama nöropsikiyatrik hastalıklarda son yıllarda yapılan çalışmalar, Triptofan/Kinürenin yolağı bozulmalarının nöropsikiyatrik hastalıkların oluşumunda önemli bir rol oynayabileceğini göstermiştir. Çalışmamızda 100 OKB hastası ve 50 kontrol olmak üzere 150 örneğe ait serum ve DNA lar kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Obsessive Compulsive Disorder (OCD) is a psychiatric disorder consisting of obsessions and compulsions.Causes have not been clarified yet but recent studies have shown that disruption of the Tryptophan/Kynurenine pathway may play an important role in the formation of neuropsychiatric diseases. In order to investigate this hypothesis in our study, serum and DNAs of 150 samples, including 100 OCD patients and 50 controls, were used. There were studied Glutathione Peroxidase (GSH-Px) and IDO activity and IFN gamma, Thiobarbituric acid reactive substances,Tryptophan,Kynurenine levels in the serum by ELISA method. Arylhydrocarbon Receptor (AhR) rs10249788 and cytochrome p450 family CYP1A1 rs4646903 polymorphisms, which interact directly with the kynurenine pathway from DNA samples, were analyzed by Polymerase Chain Reaction (PCR) followed by Restriction Fragment Length Polymorphism (RFLP) method.