Preschool teachers' views and practices on using loose parts in daily activities
Serbest parçaların günlük etkinliklerde kullanımı konusunda okul öncesi öğretmenlerinin görüş ve uygulamaları
  1. Tez No: 688373
  2. Yazar: TUBA EREN ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu örnek durum incelemesinin amacı, serbest parçaların günlük etkinlikler içerisinde kullanımı hakkında okul öncesi öğretmenlerinin görüş, kendi söylemlerine dayanan uygulamaları ve gerçek uygulamalarını araştırmaktır. Bu çalışma, 10 okul öncesi öğretmeni ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin elde edilmesi için yarı-yapılandırılmış mülakatlar, toplam 120 saat süren ve sistematik olarak yürütülen gözlemler ve çocukların çalışma örnekleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçları serbest parçaların kullanımı konusundaki öğretmen görüşleri, kendi beyanlarına dayalı uygulamaları ve öğretmenlerin gerçek uygulamaları olarak üç farklı açıdan değerlendirilmiştir. Öğretmenlerin görüşlerine ilişkin bulgular, öğretmenlerin bu materyallerin kullanımının çocukların gelişim ve öğrenme alanlarında oldukça etkili olduğunu, çocukların hazır oyuncaklara göre serbest parçalarla daha uzun süreler oynadıklarını, yaratıcı ve farklı düşünme becerilerine önemli katkılar sağladığını göstermiştir. Bu materyaller sayesinde öğretmenler kendilerinin de çocuklarla birlikte sürece katılarak, onları yakından gözlemleme fırsatı bulduklarını, öğrenme süreçlerini bir adım öteye taşımak için çok fazla fırsat ortaya çıktığını ortaya koymuştur. Serbest parçaların en etkili kullanıldığını düşündükleri etkinlik ve oyunları şu şekilde sıralamışlardır: matematik, sembolik oyun, duyusal-motor oyun, yapılandırma oyunu, sanat, fen-doğa ve anadili etkinlikleri. Öğretmen görüşlerinin yanında, onların kendi söylemlerine dayalı uygulamaları ve asıl uygulamalarına bakıldığında da çocukların serbest parçalarla oynarken yaratıcılık, farklı düşünme, problem çözme, paylaşma, strateji geliştirme, soru sorma gibi pek çok beceriyi kullanmaları yönünde öğretmenlerin teşvik edici, katılımcı ve destekleyici bir rol üstlendikleri ve bunlar için çok fazla fırsatın ortaya çıktığı gözlenmiştir. Serbest parçaların yukarıda belirtilen etkinlik türleri içerisinde farklı rollere sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin ayrıca serbest parçalarla yapılan çalışmalarda oldukça zengin dokümantasyon tekniklerini kullandıkları da gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This case study aims to investigate preschool teachers' views, self-reported practices, and actual practices with respect to the use of loose parts in daily activities. The study was conducted with 10 preschool teachers. Semi-structured interviews, 120 hours systematic observations, and children's work samples were used to obtain research data and triangulate findings. The findings of the study derived from the data sources suggest that these materials are easily accessible and can be used effectively and beneficially in children's development and learning, that children play longer with loose parts compared with ready-made toys, and that loose parts contribute significantly to creative and different thinking skills. Moreover, the teachers stated that they also had the opportunity to observe the children more closely by participating in the process together with them and that there were many opportunities to carry the children's learning processes one step further. They listed the activities that they thought the loose parts were used most effectively in as follows: mathematics, symbolic play, sensory-motor play, configuration play, art, science-nature, and language activities. When looking at the practices in addition to the teachers' views, it was observed that the teachers had an encouraging, participatory, and supportive role and that many opportunities arose for the children to use many skills, such as creativity, different thinking, problem-solving, sharing, strategy development, and asking questions. Teachers used very rich documentation techniques in activities with loose parts. Lastly, further implications were suggested related to loose parts materials and various learning activities.