Okul öncesi öğretmenlerinin bütünleştirilmiş etkinliklere ilişkin görüşlerinin ve öğretim uygulamalarının incelenmesi
Examining the views of preschool teachers on integrated activities and their teaching practices
  1. Tez No: 901424
  2. Yazar: EMİNE İREM ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YİĞİT KUTLUCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin bütünleştirimiş etkinliklere ilişkin görüşlerini ve öğretim uygulamalarını incelemektir. Bu kapsamda, öğretmenlerin bütünleştirilmiş etkinliklere ilişkin görüşleri ve öğretim uygulamaları nitel araştırma çalışması yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmada aynı zamanda bütüncül çoklu durum deseni kullanılmıştır. Bu desen, her bir durumun kendi içinde bütün olarak incelenmesini sağlar ve ardından bu durumların karşılaştırılmasına imkân tanır. Bu çalışma Gaziantep'te Millî Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı okullarda görev yapan dört okul öncesi öğretmeniyle gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada katılımcılar, çalışmanın odaklandığı konularda derinlemesine bilgi elde etmek amacıyla amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Ayrıca katılımcılar deneyimleri, uzmanlık alanları ve bütünleştirilmiş etkinliklere yaklaşımları dikkate alınarak seçilmiştir. Veri toplama süreci iki ana araç üzerinde odaklanmıştır. Bunlar, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve sınıf içi gözlemlerdir. Yarı yapılandırılmış görüşmeler, öğretmenlerin bütünleştirilmiş etkinliklere yönelik pedagojik görüşlerini derinlemesine anlamak için kullanılmıştır. Sınıf içi gözlemler ise öğretmenlerin gerçekleştirdiği bütünleştirilmiş etkinlikleri doğrudan izlemek ve değerlendirmek için kullanılmıştır. Araştırmacı, geçerliliği sağlamak için veri çeşitlemesi yöntemini tercih etmiştir. Katılımcılara yöneltilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile öğretmenlerin bütünleştirilmiş etkinliklere yönelik gözlem rubriği kullanılarak hem teorik hem de pratik boyutta değerlendirme yapılmıştır. Araştırmaya katılan katılımcılardan elde edilen nitel veriler, tümevarımsal içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sürecinde katılımcılarla gerçekleştirilen görüşmelerin kaydedilmiş verileri, doğrudan yazılı metne dönüştürülmüş ve bölüm bazlı olarak analiz edilmiştir. Diğer yandan sınıf gözlemlerinin analiz ise Newton vd. (1999) tarafından geliştirilen gözlem rubriği kullanılarak değerlendirilmiştir. Gerçekleştirilen veri analizleri sonucu katılımcıların tümünün bütünleştirilmiş etkinliklerin öneminden ve olumlu taraflarından bahsettikleri tespit edilmiştir. Ancak bazı öğretmenlerin etkinlikleri uygularken, plan akışında bağlantıyı kurmakta zorlandıkları ortaya çıkmıştır. Görüşmede alınan cevaplar ve ders sırasındaki gözlemler karşılaştırıldığında etkinlik gözlem esnasında, öğretmenler uygulama yaparken heyecanlandıkları, tahminlerinden uzun bir zamanda bitirdikleri ve bir süre sonra çocukların dikkatlerinin dağıldığı tespit edilmiştir. Bu araştırmanın sonucuna bakıldığında öğretmenlerin verilen cevaplarının alana hâkim bir şekilde bütünleştirilmiş etkinlik uyguladıklarını düşündürürken, gözlem yapıldıktan sonra uygulamalarının çeliştiği gözlemlenmiştir. Bu doğrultuda öğretmenlerin bütünleştirilmiş etkinlikleri uygulama konusunda yeterli bilgi ve beceriye sahip olmadıkları ortaya çıkmıştır. Ulaşılan sonuçlara ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine preschool teachers' views and teaching practices regarding integrated activities. In this context, teachers' views and teaching practices regarding integrated activities were examined using the qualitative research study method. The study also used a holistic multiple case design. This design allows each case to be examined as a whole and then allows for comparison of these cases. This study was conducted with four preschool teachers working in schools affiliated with the Ministry of National Education (MEB) in Gaziantep. In this study, participants were selected using the purposive sampling method in order to obtain in-depth information on the topics focused on in the study. In addition, participants were selected considering their experiences, areas of expertise, and approaches to integrated activities. The data collection process focused on two main tools. These were semi-structured interviews and classroom observations. Semi-structured interviews were used to deeply understand teachers' pedagogical views regarding integrated activities. Classroom observations were used to directly monitor and evaluate the integrated activities performed by teachers. The researcher preferred the data triangulation method to ensure validity. The evaluation was made in both theoretical and practical dimensions using the semi-structured interview form directed to the participants and the observation rubric of the teachers regarding the integrated activities. The qualitative data obtained from the participants participating in the study were analyzed using the inductive content analysis method. The recorded data of the interviews conducted with the participants during the research process were directly converted into written text and analyzed on a section-by-section basis. On the other hand, the analysis of the classroom observations was evaluated using the observation rubric developed by Newton et al. (1999). As a result of the data analyses performed, it was determined that all the participants mentioned the importance and positive aspects of integrated activities. However, it was revealed that some teachers had difficulty in establishing the connection in the flow of the plan while implementing the activities. When the answers received in the interview and the observations during the lesson were compared, it was determined that the teachers got excited while implementing the activity, finished it in a longer time than expected and the children's attention was distracted after a while. When the results of this study were examined, it was observed that the answers given by the teachers suggested that they implemented integrated activities in a way that dominated the field, but their practices contradicted each other after the observation. In this regard, it has been revealed that teachers do not have sufficient knowledge and skills in implementing integrated activities. Suggestions regarding the results obtained are presented.