Grafen nano partikül takviyeli yapısal yapıştırıcı ile birleştirilmiş tek bindirmeli bağlantıların yorulma yüklemesi sonrası çekme davranışının araştırılması
Effect of graphene nano-particle reinforcement on the fatigue behavior of adhesively bonded single lap joints
- Tez No: 688395
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA TOPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Gerçekleştirilen çalışmada GNP takviye oranının tek bindirmeli yapıştırıcı bağlantıların çekme, yorulma ve yorulma sonrası çekme davranışına etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Gerçekleştirilen çalışmada yapıştırıcı malzeme olarak 3M DP460 yapışan malzeme olarak karbon fiber takviyeli kompozit malzeme kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan yapıştırıcı malzemeyi takviye etmek amacıyla grafen nano partikül kullanılmıştır. Yapıştırıcı malzemenin içerisine ağırlıkça %0.25, %0.5 ve %1 GNP katılmıştır. Takviye edilmiş ve takviye edilmemiş yapıştırıcılar kullanılarak tek bindirmeli bağlantılar oluşturulmuştur. Elde edilen tek bindirme numuneleri çekme testine tabi tutularak çekme mukavemetleri belirlenmiştir. Çekme mukavemetlerinin belirlenmesinden sonra çekme mukavemetinin %60, %50, %40, %30 ve %20 değerlerinde yorulma testleri yapılarak yorulma davranışları belirlenmiştir. Yorulma yüklemesi sonrası çekme davranışında meydana gelen değişimin tespiti amacıyla çekme hasar yükünün %30 değerinde yorulma yüklemeleri yapılmış ve yorulma testleri 50.000, 100.000 ve 200.000 çevrim sayılarında durdurulmuştur. Yorulma ön yüklemesine maruz bırakılan numuneler çekme testine tabi tutularak GNP oranının ve yorulma yüklemesinin çekme davranışına etkisi incelenmiştir. Çalışma sonuçları GNP takviyesinin bağlantı mukavemetini arttırdığını göstermiştir. Ancak en yüksek bağlantı mukavemeti ağırlıkça %1 GNP içeren numunelerde görülmüştür. En yüksek yorulma mukavemeti ağırlıkça %0,50 GNP içeren numunelerde görülmüştür. %1 GNP içeren numunelerin yorulma mukavemeti takviyesiz numunelerden yüksek çıkarken %0,50 GNP içeren numunelerden düşük çıkmıştır. Yorulma yüklemesi sonrası çekme davranışları incelendiğinde takviyesiz numunelerin ve takviyeli numunelerin tamamında yorulma çevrim sayısı arttıkça bağlantı mukavemeti düşmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of GNP reinforcement ratio on the tensile, fatigue and post-fatigue tensile behavior of single-lap adhesive joints was experimentally investigated. In the study carried out, 3M DP460 was used as adhesive material and carbon fiber reinforced composite material was used as the adherend material. Graphene nanoparticles were used to reinforce the adhesive material used in the study. 0.25%, 0.5% and 1% GNP by weight were added to the adhesive material. Single lap joints were created using reinforced and non-reinforced adhesives. The tensile strengths of the obtained single overlap specimens were determined by subjecting them to the tensile test. After determining the tensile strengths, fatigue behaviors were determined by performing fatigue tests at 60%, 50%, 40%, 30% and 20% of tensile strength. In order to determine the change in tensile behavior after fatigue loading, fatigue loads at 30% of the tensile damage load were performed and fatigue tests were stopped at 50,000, 100,000 and 200,000 cycles. The effects of GNP ratio and fatigue loading on the tensile behavior were investigated by subjecting the specimens subjected to fatigue preload to the tensile test. The study results showed that GNP reinforcement increased the bond strength. However, the highest bond strength was observed in samples containing 1% by weight GNP. The highest fatigue strength was observed in the samples containing 0.50 wt% GNP. While the fatigue strength of the samples containing 1% GNP was higher than the unreinforced samples, it was lower than the samples containing 0.50% GNP. When the tensile behavior after fatigue loading was examined, the joint strength decreased as the number of fatigue cycles increased in all of the unreinforced and reinforced samples.