Türkiye'de yaşayan Suriyeli göçmenlerin sorunları ve Suriyeli göçmenlere yönelik kamu politikaları
Problems of Syrian migrants living in Turkey and public policies for Syrian migrants
- Tez No: 688402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL TUNÇER KILAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Suriye'de yaşanan iç savaş ve karışıklık sebebiyle birçok Suriyeli yaşadığı toprakları terk etmek zorunda kalmıştır. Suriye'den kaçan milyonlarca göçmenin başka ülkelere sığınması tüm dünyayı etkileyen insani bir dramın da başlangıcı olmuştur. 2011'den bu yana Türkiye 3,5 milyonu aşan Suriyeliye ev sahipliği yapmasıyla Suriye göçünden en fazla etkilenen ülkelerin başında gelmektedir. Suriyelilerin göç süreci, gelecek kaygılarını arttırarak karmaşık bir hal alması nedeniyle üzerinde hassasiyetle durulmasını gerektirmektedir. Bu çalışmada da 2011'den itibaren kitleler halinde Türkiye'ye gelmeye başlayan ve bugün azımsanmayacak sayıda ülkemizde yaşayan Suriyeli sığınmacıların temel ihtiyaç alanlarında yaşadıkları sorunlar bütüncül olarak ele alınmış, buna yönelik kamu politikaları incelenerek literatürde yer alan boşluğun doldurulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Suriyelilerin göç ettikten sonra Türkiye'deki toplumsal ve ekonomik hayattaki yaşam deneyimlerine yer verilerek sağlık, eğitim, istihdam alanlarında karşılaştıkları sorunlar ile göçün en mağdur bireyleri olan kadınlar ve çocukların yaşadıkları sorunlar incelenmiştir. Günümüze kadar misafir olarak görülen Suriyelilerin mevcut sorunlarına yönelik bugüne kadar hayata geçirilen politikalardan bahsedilerek çözüme ulaşıp ulaşmadıkları incelenmiş ve çözüm olacak önerilerde bulunulmasına çalışılmıştır. Suriyelilerle yapılan görüşmelerin olduğu pek çok çalışma incelenmiş ve bunun neticesinde Suriyelilerin çoğunluğunun Türkiye'de kalmayı düşündüğü gözlemlenmiştir. Bu bağlamda Suriyelilerin toplumsal hayatta kabul görmesinin sağlanmasına yönelik çalışmalara yer verilmiştir. Suriyelilerin mevcut sorunlarını en aza indirmek amacıyla günümüzde Suriyelilerin ülkemizdeki geleceklerine yönelik birtakım çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar neticesinde Suriyelilerin dil probleminin her alanda sorun teşkil ettiği sonucuna varılarak Türkçeyi öğrenmelerinin öneminden bahsedilmiştir. Tüm bunlara ek olarak Suriyelilerin Türkiye'de kalıcı oldukları düşünülerek ev sahibi toplumla entegrasyonu konusuna değinilmiş ve toplumsal uyumun öneminden bahsedilmiştir. Yerli halk ile Suriyelilerin entegrasyonu toplumda huzur içinde yaşamanın ön koşulu olduğundan toplumsal uyum açısından ev sahibi toplum ve Suriyelilerin bir arada yaşamasını sağlayan çözüm önerileri ortaya konulmuştur. Türk halkında var olan Suriyeli imajını değiştirerek uyum sağlanması öncelikli hedefler arasında yer almıştır. Bu öneriler Suriyelilerin bölgedeki güncel verileri ele alınarak Suriyelilerin yoğun olduğu bölgelere öncelik verilmesinin önemine değinilmiştir. Her iki toplumun uyumu sağlandığında sorunun büyük kısmının giderileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the civil war and turmoil in Syria, many Syrians had to leave their lands. The fact that millions of immigrants fleeing Syria took refuge in other countries has also been the beginning of a humanitarian drama that affected the whole world. Since 2011, Turkey has been one of the countries most affected by Syrian migration, with more than 3.5 million Syrian immigrants. Since the migration process of Syrians is becoming more complex as it increases their concerns about the future, this subject requires careful attention. In this study, the problems experienced by the Syrian refugees, who have started to come to Turkey in large numbers since 2011 and who are still living in our country in substantial numbers, are handled holistically, and it is aimed to fill the gap in the literature by examining the public policies that address these problems. For this purpose, the problems faced by Syrians in the fields of health, education, employment and the problems experienced by women and children, who are the most vulnerable individuals of migration, are examined by giving place to the life experiences of Syrians in social and economic life in Turkey after they migrated. By referring to the policies implemented so far for the actual problems of the Syrians, who have been seen as guests until today, it is analyzed whether these policies have reached a solution and several suggestions have been made for the solution of these problems. The interviews with Syrians are examined, and as a result, it is observed that the majority of Syrians are planning to stay in Turkey. In this context, analyses to studies that aim at ensuring the acceptance of Syrians in social life. In order to minimize the current problems of Syrians, some studies have been carried out for the future of Syrians in our country. Since these studies have revealed the fact that the language problem of Syrians poses a problem in every field, it is emphasized that learning Turkish is important for the refugees. In addition to all these, considering that Syrians will be permanent in Turkey, the issue of integration with the host society and the importance of social cohesion is mentioned. Since the integration of the local people and the Syrians is a precondition for living peacefully in the society, solutions have been put forward that would enable a peaceful coexistence between the host society and the Syrians in terms of social cohesion. Changing the prevalent Syrian image among the Turkish people has been among the priority targets. These suggestions are addressed by considering the current data of Syrians, and it is emphasized that it is important to give priority to the regions where Syrians are concentrated. Finally, it has been determined that most of the problems will be solved when the harmony of both communities is achieved.