معايير و أسس تعليم القراءة العربية للناطقين بغيرها
Anadili Arapça olmayan çocuklara okuma becerisi öğretiminde kriter ve esaslar
- Tez No: 688403
- Danışmanlar: DR. AHMET ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Araştırma anadili Arapça olmayanlar için Arapça eğitimine dair önemli konulardan biri olan okuma üzerinde durmuş ve anadili Arapça olmayan çocuklara bu dilde okuma becerisi kazandırmaya dair standart ve temelleri ele almıştır. Araştırmacı ilk olarak“çocukluk”ardından çocukların genel özellikleri ve bilim insanlarının yaptığı taksime göre bebeklik, erken çocukluk ve çocukluk dönemi olmak üzere çocukluk evrelerini incelemiştir. Bu inceleme sonrasında çocuklarda dilsel özellikler ve dilsel gelişimin nasıl gerçekleştiğinden söz etmiş ve çocukların dili nasıl öğrendiklerini, bu beceriyi kazanma aşamalarını (dil öncesi dönem – anlamsız sesler çıkarma – taklit – konuşma ve dili anlama) ve çocukluktaki dil öğrenme merhalelerini zikretmiştir. Araştırmada çocuklar ve okuma konusu ele alınmış ve çocukluk döneminde okuma eğitimi meselesi incelenmiştir. Okuma kavramı tanımlanmış, çocukluk döneminde okumanın önemi ortaya konulmuş, çocuğun okumaya başlama zamanı ve okumayı öğrenmesi sırasında izlenecek adımlar ve okuma öncesi dönemin özellikleri ile okumanın geliştirilmesi gibi çeşitli meseleler üzerinde durulmuştur. Çocuklara okuma becerisi kazandırılmasında aile ve okulun oynadığı rol de göz ardı edilmemiş ve her iki rolün de etkileri incelenmiştir. Evde okuma eğitimi, okul sıralarında okuma faaliyetleri ve okuma türleri gibi meseleler de araştırmanın konuları içerisinde yer verilmiştir. Bahsedilen bu konuların ardından çocuklara okuma becerisi kazandırılırken faydalanılabilecek eğitici oyunlar, canlandırma ve benzeri stratejiler ele alınmış ve CoRT Yaratıcı Düşünme Programı ve Glingham, Stillman ve Horne stratejileri gibi yöntemler zikredilmiştir. Araştırma ayrıca okuma becerisini kazandırmada karşılaşılabilecek problem ve zorluklara da deyinilmiştir. Bir sonraki kısımda ise araştırma, standart kavramını tanımlamış; dilsel normları, dil dersinin değerlendirilmesine dair ölçütleri, eğitsel içerik standartlarını ve standartlara dayalı değerlendirme konularını zikretmiştir. Tüm bunlara ek olarak öğrenci ve
Özet (Çeviri)
The research addresses an important issue of teaching Arabic to non-native speakers, which is the criteria and foundations of teaching Arabic reading skill to non-native children speakers. The researcher mentioned the general characteristics of children, indicating the meaning of childhood in language and terminology, and the stages of childhood as divided by scholars: early, middle and late. Then, it presents the linguistic characteristics of the child, and how his/her language develops. It also mentions the most important linguistic characteristics, and how children acquire language, along with the stages of its acquisition, including pre-language stage, babbling, imitation and simulation, speech and language understanding. The researcher addressed children and reading, presenting child`s reading, the definition of reading, its importance for children and the time when the child begins reading. Then, the researcher tackles the steps in which the child learns to read, the pre-reading stages, and the development of reading. The role of the family and the school in teaching children the reading skill was not neglected in this chapter that covers both roles, and how the child learns to read at home, and in the school classroom, along with the types of reading. Then, the research sheds the light on teaching strategies for children`s reading, including educational games and role-playing. It also mentions the CoRT program for teaching creative thinking, and the Gillingham, Stallman and Horne strategy, along with the classification of problems and difficulties of reading. The research defined the standards, including language standards, language evaluation standards, educational content standards and standard-based evaluation, along with performance and teacher performance standards. It addressed quality standards of early childhood`s learning and language education through the special standards of the development of kindergarten curricula, the standards of language development and reading learning in kindergarten curricula, the selection criteria of children`s singlesubject books, standards of selecting educational activities, standards of selecting educational games, standards of the linguistic evaluation of kindergartens, and the characteristics of the special standards of children's education. The research addressed the positive effects in applying educational quality standards in educational institutions, the characteristics of educational standards, and mentioned some of the global experiences in applying the movement of standards in the educational process, and the special standards of teaching Arabic to non-native speakers. The research dealt with the foundations of teaching reading skills to children, the foundations of teaching linguistic concepts at the kindergarten stage, the educational foundations in the educational activity of children, the foundations of the use of educational means, the good use of educational games, and the linguistic evaluation of children. As for the practical aspect, a questionnaire was prepared and a research sample was selected from teachers working in this field, which aims to recognize the importance of standards in teaching Arabic to non-native speakers from teachers' point of view. It also aims to recognize the degree of impact of applying and utilizing appropriate strategies in teaching children reading skills and the impact of utilizing appropriate standards and foundations in the educational process.