Toprakta kaymak tabakası oluşumunun engellenmesi üzerine farklı organik materyallerin etkileri
The effects of different organic materials on prevention of crust formation in soil
- Tez No: 688409
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırmada, farklı kökene sahip üç adet organik materyalin toprağın kabuk oluşumu ve kırılma değeri üzerine etkileri değişik dozlarda toprağa uygulanarak araştırılmıştır. Bu amaçla, Ankara-Polatlı-Uzunbey mahallesinden 0-20 cm derinlikten bozulmuş toprak örneği alınmıştır. Çalışma kapsamında inkübasyon denemeleri ve analizler laboratuvar koşullarında yürütülmüştür. Organik materyaller leonardit, tavuk biyoçarı ve sığır gübresi kompostu %0, 1, 2 ve 4 olarak dört farklı dozda toprağa uygulanmıştır. İki aylık bir inkübasyon süresi sonunda (I60), farklı organik materyallerin toprağın bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri ile kırılma değeri üzerine etkileri araştırılmıştır. Özellikle tavuk biyoçarı ve sığır gübresi kompostu organik materyalleri ve artan (%1,2,4) doz uygulamalarının kırılma değeri üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of three organic materials different in origin on size distribution and modulus of rupture in soil crust have been studied by applying to soil different dosages. For this purpose, disturbed samples of surface soil, 0-20 cm, have been taken from Uzunbey neighborhood of Polatlı in Ankara. Within the scope of this study, experiment of incubation and analyzes under the laboratory conditions were performed. Organic materials were applied to soil in four (4) different doses (0, 1, 2 ve 4%), being leonardite, biochar (chicken) and cattle manure compost. Results obtained after a two-month incubation period (I60 ) some physical and chemical soil properties on the modulus of rupture in soil have been different in levels were analysed. It has been observed that especially biochar (chicken) and cattle manure compost organic materials and increasing (1,2,4%) dose applications are effective on the modulus of rupture.