Türkiye'deki dil ve konuşma terapistlerinin kötü haber verme ile ilgili tutum, duygu ve uygulama özellikleri
Attitudes, feelings and practice characteristics of speech and language therapists in Turkey
  1. Tez No: 688442
  2. Yazar: BERİL AYRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE EVRA GÜNHAN ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Psikoloji, Linguistics, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Mesleki sorumluluklarının bir parçası olarak, dil ve konuşma terapistleri kötü haber vermeleri gereken durumlarla karşılaşabilmektedir. Türkiye'deki dil ve konuşma terapistlerinin kötü haber verme ile ilgili tutum, duygu ve uygulama özelliklerinin belirlenmesini amaçlayan bu araştırma verilerin bir anket aracılığıyla toplandığı ve var olan durumu ortaya koymayı amaçlayan betimsel araştırma modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 113 dil ve konuşma terapisti ile gerçekleştirilmiştir. Anket, kötü haber verme sürecinde yer alan duygulara, bu konudaki eğitime ve yanıtlayanların uygulama özelliklerine değinmektedir. Verilerin analizinde frekans tablolarından ve Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Spearman Korelasyon analizlerinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As part of their professional responsibilities, speech and language therapists may encounter situations where they must deliver bad news. This research, which aims to determine the attitudes, feelings and practices of speech and language therapists in Turkey regarding the subject of delivering bad news, was carried out using a descriptive research model, which aims to reveal the current situation and collect data through an online questionnaire. This study was carried out with 113 speech and language therapists who voluntarily agreed to participate in the study. The survey addresses the feelings involved in the process of reporting bad news, the training on the subject, and the practice characteristics of the respondents. Frequency tables and Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Spearman correlation analyzes were used in the analysis of the data.