Türkiye'deki dil ve konuşma terapistlerinin alternatif destekleyici iletişim sistemleri hakkındaki öz yeterlilik düzeylerinin incelenmesi
Investigation of self-efficacy levels of speech and language therapists in turkey about alternative augmentative communication systems
- Tez No: 883374
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE EVRA GÜNHAN ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Alternatif ve destekleyici iletişim sistemleri (ADİS), sözlü ve yazılı iletişim biçimleri de dahil olmak üzere dil ve konuşma bozuklukları olan bireylerin geçici veya kalıcı bozukluklarını, aktivite kısıtlamalarını ve katılım kısıtlamalarını inceler ve gerektiğinde telafi eder. Dil ve konuşma terapistleri ADİS değerlendirme ve müdahale sürecinde öncü bir rol oynamaktadır. Bu araştırmada Türkiye'deki dil ve konuşma terapistlerinin (DKT) alternatif destekleyici iletişim sistemleri hakkındaki öz yeterlilik düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada, karma araştırma yöntemlerinden sıralı açıklayıcı desen kullanılmıştır. Nicel veriler araştırmacı tarafından oluşturulan“Türkiye'deki Dil ve Konuşma Terapistlerinin ADİS Hakkındaki Öz Yeterlilik Düzeylerinin İncelenmesi”adlı anket yoluyla 130 DKT'den veri alınarak toplanmıştır. Nitel veriler ise 3 DKT ile yarı yapılandırılmış görüşme oturumları düzenlenerek elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler bütüncül olarak değerlendirildiğinde, DKT'lerin ADİS konusunda yeterli pratik bilgiye sahip olmadıkları ve ADİS müdahalelerinde kendilerini rahat hissetmediklerini ortaya koymuştur. Lisans eğitiminde yetersiz uygulama deneyimi, mevcut ADİS ürünleri hakkında bilgi yetersizliği, materyal eksikliği, ailelerin tutumu gibi nedenlerin, DKT'lerin ADİS konusunda kendilerini yetkin hissetmelerinin önünde engel oluşturduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Alternative and augmentative communication systems (AAC) examine and compensate for temporary or permanent impairments, activity restrictions and participation restrictions of individuals with language and speech disorders, including verbal and written communication forms, and compensate when necessary. Speech and language therapists play a leading role in the AAS assessment and intervention process. This study aimed to examine the self-efficacy levels of speech and language therapists (SLPs) in Turkey on alternative augmentative communication systems. For this purpose, a sequential explanatory design from mixed research methods was used in the study. Quantitative data were collected by obtaining data from 130 SLPs through a survey named“Investigation of the Self-Efficacy Levels of Speech and Language Therapists in Turkey on AAC”developed by the researcher. Qualitative data were obtained by organizing semi-structured interview sessions with 3 SLPs. When we examined the data collected for the study holistically, we saw that SLPs reported that they did not have sufficient practical knowledge about AAC and did not feel comfortable with AAC interventions. The data revealed that insufficient practical experience in undergraduate education, lack of information about existing AAC products, lack of materials, and attitudes of families prevented SLPs from feeling competent in AAC.