Studies on chiral spiropyran derivatives
Kiral spiropiran türevleri üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 688441
  2. Yazar: BENGİ ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Spiropiranlar fotokromizm gösteren madde türlerinden biridir. Isı, ışık, pH ve polaritenin etkisiyle merosiyanine dönüşürler. Spiro karbon ve oksijen arasındaki bağın heterolitik olarak kırılması sonucunda merosiyanin formu elde edilir ve bu da optik olarak aktif spiropiranları akiral forma dönüştürür. Uygun koşullar sağlandığında ve merosiyanin formunun spiropirana dönüşü tetiklendiğinde rasemizasyon meydana gelir. Bu çalışmada, bünyesinde alkol grubu bulunduran bir spiropirana, D ve L alanin ve fenilalaninden türevlendirilmiş gruplar eklenmiştir. Böylece optik olarak aktif spiropiranlar elde edilmiştir. Sonrasında, bu maddelerin fotokimyasal ve fotofiziksel özellikleri metanol, isopropanol, diklorometan ve hekzan gibi çözücülerin içerisinde incelenmiştir. Sonuçlar, maddelerin spektroskopik özelliklerinin farklı olduğunu göstermiştir. Bunlara ek olarak bu çalışmada benzil ve metil gruplarının, merosiyaninlerin halka kapanması üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, D-alanin, D-fenilalanin türevleri ve hidroksi içeren merosiyaninler karşılaştırılmıştır. Bu çalışma benzil grubu içeren merosiyaninin halka kapanma hızının metil ve hidroksi içerenden daha yüksek olduğunu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Spiropyrans are a class of organic molecules that possess photochromic characteristics. Their isomerization to the merocyanine form can be induced by light, heat, polarity, and pH of the environment. The merocyanine form is obtained from the heterolytic cleavage of the bond between spiro carbon and the oxygen, which results in a transformation of the optically active spiropyrans into an achiral form. The back conversion of the achiral merocyanine to the spiropyrans leads to racemization. In this study, D and L forms of alanine and phenylalanine derivatives were incorporated into a spiropyran with alcohol fuctionality to obtain optically active spiroyprans. Their photochemical and photophysical properties were studied in methanol, isopropanol, dichloromethane and hexane. The results showed that these spiropyrans display different characteristics in their spectroscopic analyses. The effect of the benzyl and methyl units on the ring closure rate of the merocyanines was also investigated. For this purpose, ring closure kinetics of different merocyanines containing hydroxy group as well as D-alanine and D-phenylalanine derivatives were compared. The results reveal that the ring closure rate of the merocyanine with benzyl group attached is faster than the rate of the structures with methyl or hydroxy groups.